ad
ଓଡ଼ିଶା

ଦଶମ, ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଦୁଇ ମାସ ଆଗକୁ ଘୁଞ୍ଚିପାରେ – ୫୦% ସିଲାବସ୍ କରିବାକୁ CBSE ବିଚାର କରୁଛି

– କରୋନା ପ୍ରଭାବ : ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ ୩୦% ହ୍ରାସ ପାଇଛି।
– ଅଧ୍ୟୟନର କ୍ଷତି ପୂରଣ ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଥିଲା
– ଶିକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ୧୫୦୦ ପରାମର୍ଶ ଉପରେ ଆଧାର କରି, CBSE ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ପରେ ସିବିଏସ୍ଇ କହିଛି ଯେ ଦଶମ, ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ୪୫ ରୁ ୬୦ ଦିନ ବିଳମ୍ବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ। ଏଥିସହ ବୋର୍ଡ ଏହି ସେମିଷ୍ଟାରରେ ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ସିଲାବସ୍ ହ୍ରାସ କରିଛି। ଲକଡାଉନ କାରଣରୁ ଶିକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯାଇଥିଲା। ୧୫୦୦ ପରାମର୍ଶ ଆଧାରରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଲକଡାଉନ କାରଣରୁ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିଛି ବୋଲି ବୋର୍ଡ କହିଛି। ଯଦିଓ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ଯେତିକି ଆବଶ୍ୟକ ସେତିକି ଶିକ୍ଷା ଦେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ପାଠପଢ଼ାରେ କ୍ରମାଗତ କ୍ଷତି ହେତୁ ଛାତ୍ରମାନେ ମାନସିକ ଚାପରେ ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବୋର୍ଡ ୯ମ, ଦଶମ, ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ସିଲାବସକୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ପଢ଼ାଇବାକୁ ବୋର୍ଡ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ କହିଛି। ଏହାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ସିବିଏସ୍ଇ ୭୦% ସିଲାବସ୍ କିମ୍ବା ୫୦% ସିଲାବସ୍ ସହିତ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ବିଚାର କରୁଛି। ସହରାଞ୍ଚଳ, ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ପାଇଁ ମାନକ ବହୁତ ଭିନ୍ନ।
CISE ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି CISE (କାଉନସିଲ୍ ଫର୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍କୁଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପରୀକ୍ଷା) ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୦-୨୧ ପାଠ୍ୟବର୍ଷ ପାଇଁ ICSE ଏବଂ ISC ବୋର୍ଡର ସିଲାବସ୍ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି।

ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ, ଯେଉଁ ସିଲାବସ୍, ସ୍କୁଲ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରୁ ଅପସାରିତ ହୋଇଛି, ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପଢ଼ାଇପାରିବେ ଶିକ୍ଷକମାନେ। କିନ୍ତୁ, ସେଗୁଡ଼ିକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାର ଅଂଶ ହେବ ନାହିଁ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top