Home ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ୧୭୮ Tbps: ବିଶ୍ୱର ଦ୍ରୁତତମ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡ୍; ସମସ୍ତ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସକୁ ଏକ ସେକେଣ୍ଡରେ କରିପାରିବେ ଡାଉନଲୋଡ୍

୧୭୮ Tbps: ବିଶ୍ୱର ଦ୍ରୁତତମ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡ୍; ସମସ୍ତ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସକୁ ଏକ ସେକେଣ୍ଡରେ କରିପାରିବେ ଡାଉନଲୋଡ୍

269

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆପଣଙ୍କ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସ୍ପିଡ୍ ଖରାପ, ବହୁତ ଧୀର କିମ୍ବା ସ୍ପୀଡ ଅଛି ବୋଲି ଯଦି ଭାବୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଦୁନିଆର ଦ୍ରୁତତମ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ। ଲଣ୍ଡନ ୟୁନିଭରସିଟି କଲେଜ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ମାନେ ଦୁନିଆର ଦ୍ରୁତତମ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଯାହାର ସ୍ପୀଡ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ୧୭୮ ଟେରାବିଟ୍ (Tbps)। ଅର୍ଥାତ୍ ୧୭୮,୦୦୦ Gbps। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଯେଉଁଠି କି ଭାରତରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଗତି ହେଉଛି ୨ ଏମବିପିଏସ୍। ଜାଣନ୍ତି, ଆପଣ ୧୭୮ Tbps ଗତି ସହିତ କ’ଣ କରିପାରିବେ। ଆପଣ ମାତ୍ର ଗୋଟେ ସେକେଣ୍ଡରେ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ରୟାଲ୍ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ଜେଟେରା ଏବଂ କିଡି ରିସର୍ଚ୍ଚର ଡ. ଲିଡିଆ ଗାଲଡିନୋ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଦ୍ରୁତତମ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଗତି ବିଷୟରେ ଖବର ଆସିଥିଲା ​​ଯାହା ୪୪.୨ Tbps ରେକର୍ଡ କରାଯାଇ ଥିଲା। ଏହି ନୂତନ ସ୍ପୀଡ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଗୁଣ ଦ୍ରୁତ ଅଟେ। ଏହିପରି ପ୍ରବଳ ବେଗରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରିବାକୁ, UCL ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ମାନେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପ୍ଟିକ୍ ଫାଇବର ଅପ୍ଟିକ୍ସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଧିକ ସ୍ପୀଡର ୱେବଲେନ୍ସ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସମୟରେ ସିଗନାଲକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ନୂତନ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ।

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସାଧାରଣ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯାହା ଆମେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପାଇଁ ୪.୫ THzର ଏକ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍ ବ୍ୟବହାର କରେ। ଏକ ନୂତନ ୯THz ବାଣିଜ୍ୟିକ ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ବଜାରରେ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏହି ସୁପର- ଫାଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେହି ୧୨୮ Tbps ଗତି ପାଇବା ପାଇଁ ୧୬.୮ THz ବ୍ୟାଣ୍ଡୱିଡଥ୍ ବ୍ୟବହାର କରେ। ଏହି ପରି ଗତି ସହିତ, ଜଣେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବ ଯେ ଏହା ଏକ ମହଙ୍ଗା ପ୍ରକ୍ରିୟା। ବାସ୍ତବରେ ଏପରି ନୁହେଁ। UCL ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଏମ୍ପ୍ଲିଫାୟର୍ସ୍ ଅପଗ୍ରେଡ୍ ଫାଇବର ଅପ୍ଟିକ୍ କେବୁଲ୍ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ମାତ୍ର କିଛି ଅଂଶ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ।ତଥାପି, ଏହି ସବୁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଏବଂ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟବସାୟିକ ବ୍ୟବହାରରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏତେ ଉତ୍ସାହିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। / -ଦେବଦତ୍ତ ରଥ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.