Home ଓଡ଼ିଶା ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବାରେ ସମସ୍ୟା ହେଉଥିଲେ ଏହି ନମ୍ବରକୁ କଲ୍ କରନ୍ତୁ ..

ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବାରେ ସମସ୍ୟା ହେଉଥିଲେ ଏହି ନମ୍ବରକୁ କଲ୍ କରନ୍ତୁ ..

306

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବାରେ ଯଦି କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଯୋଗାଣ ନିୟନ୍ତ୍ରକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ଉପଭୋକ୍ତା ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର 1800-180-2087, 1800-212-5512 ଏବଂ 1967 ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ୍ ଭିତରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମାତ୍ର ୨.୫୧ କୋଟି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି। ଉପଭୋକ୍ତା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟର କମ୍ ବଣ୍ଟନ ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ଯେ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍ ଥିଲା। ଲକଡାଉନ୍ ପରଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରେସନ କାର୍ଡ ନଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ରାସନ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜ୍ଞାନ ଅଭାବରୁ ଲୋକମାନେ ଲାଭ ପାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି। ତଥାପି, କିଛି ଲୋକ ଆବେଦନ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାସନ ନପାଇବା ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସେହି ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ରାସନ ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଦେଶର କୌଣସି ବି ସ୍ଥାନରେ ରେସନ କାର୍ଡ ନାହିଁ। ଏହା ଅଧୀନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ପାଞ୍ଚ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ କିମ୍ବା ଗହମ ଏବଂ ଗୋଟିଏ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗ୍ରାମ ଦିଆଯିବ।

ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା (PMGKAY)ର ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ। ନିକଟରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ PMGKAY ଅଧୀନରେ ୮୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସେହିଭଳି ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରେସନ କାର୍ଡ ନାହିଁ। ତେବେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରେସନ କାର୍ଡ ନାହିଁ, ଏହି ସ୍କିମ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଗୋଲାପୀ, ହଳଦିଆ ଏବଂ ଖାକି ରାସନ କାର୍ଡ ଧାରକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗହମ କିମ୍ବା ଚାଉଳ ଏବଂ ପରିବାର ପ୍ରତି ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ଡାଲି ମାଗଣାରେ ଦିଆଯିବ।

ମାଗଣା ରାସନ ନଦେବା ଉପରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ –
ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି କୌଣସି କାର୍ଡଧାରୀ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ପାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଯୋଗାଣ ନିୟନ୍ତ୍ରକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରାହକ ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର 1800-180-2087, 1800-212-5512 ଏବଂ 1967 ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହି ନମ୍ବରରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ। ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ପୃଥକ ଭାବରେ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶ ନାମରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଗରିବ ପରିବାର ଯେଉଁମାନଙ୍କ ପାଖରେ ରେସନ କାର୍ଡ ଅଛି କିମ୍ବା ନାହିଁ, ସେମାନେ ୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗହମ କିମ୍ବା ଚାଉଳ ଏବଂ ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗ୍ରାମ ଚଣା/ଡାଲି ମାଗଣାରେ ଦିଆଯିବ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହାର ଅବଧି ୩୦ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଗରିବ ଶ୍ରମିକମାନେ ଏହି ଶସ୍ୟ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। /- ଦେବଦତ୍ତ ରଥ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.