Home ଓଡ଼ିଶା ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଦିନକୁ କେତେ ଚାଲୁଛନ୍ତି ? ୫ବର୍ଷ ରୁ ୬୦ ବର୍ଷ ଲୋକଙ୍କ...

ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଦିନକୁ କେତେ ଚାଲୁଛନ୍ତି ? ୫ବର୍ଷ ରୁ ୬୦ ବର୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ଷ୍ଟେପ୍ ଚାଲିବା ଜରୁରୀ …

404

ଦୈନିକ ଚାଲିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସମଗ୍ର ଶରୀରକୁ ଫିଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ଚାଲିବା ଅପେକ୍ଷା କୌଣସି ଭଲ ବ୍ୟାୟାମ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଚାଲିବା ସମୟରେ କେତେ ବର୍ଷର ବ୍ୟକ୍ତି କେତେ ଚାଲିବା ଉଚିତ୍ ତାହା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ।

ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଦିନରେ କେତେ ଚାଲିବା ଉଚିତ୍ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲିବା ଯୋଜନା ଜାଣନ୍ତୁ

ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫିଟ୍ ରହିବା ପାଇଁ ଚାଲିବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଲାଭଦାୟକ ବ୍ୟାୟାମ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଫିଟନେସ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଫିଟ୍ ରହିବା ପାଇଁ ଜଣେ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚାଲିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଚାଲିବା ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟାୟାମ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କର ସମଗ୍ର ଶରୀର ସକ୍ରିୟ ରହିଥାଏ। ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗ ଶୀଘ୍ର କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ଚାଲନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟାୟାମର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଚାଲିବା ସବୁ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ବିକଳ୍ପ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ କ୍ୟାଲୋରୀକୁ ଶୀଘ୍ର ବର୍ଣ୍ଣ କରିବା ସହିତ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ। ବାସ୍ତବରେ, ଚାଲିବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ବ୍ୟାୟାମ ଯାହା ସବୁ ବୟସର ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ କରାଯାଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ବୟସ ସହିତ ଚାଲିବାର ସମୟ ଏବଂ ଗତି ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାଲିବାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କହିବୁ। ଏହା ସହିତ, ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେତେ ବୟସ ଚାଲିବା ଉଚିତ୍ ସେ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଚାଲିବାର ଲାଭ କ’ଣ –

ହୃଦୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ – ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ। ନିୟମିତ ଚାଲୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ କମ୍ ଥାଏ। ପ୍ରକୃତରେ ଚାଲିବା ହୃଦୟରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କମ୍ କରେ। ଦୈନନ୍ଦିନ ଚାଲୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରକ୍ତଚାପ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ।

ମନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରୁହେ
ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ କରିଥାଏ। ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ବଦଳାଇଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଲିବା ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଥିବା ହରମୋନ୍ ବଢ଼ାଇଥାଏ, ଯାହା ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଫିଟ୍ ରଖେ। ଦୈନିକ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଡିମେନ୍ସିଆ ଏବଂ ଆଲଜାଇମର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମିଥାଏ।

ଫୁସଫୁସ ସୁସ୍ଥ ରୁହେ –
ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ଭଲ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଶରୀର ପ୍ରତିଦିନ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଚୁର ଅମ୍ଳଜାନ ପାଇଥାଏ। ଅମ୍ଳଜାନର ଭଲ ପ୍ରବାହ କେବଳ ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ପେଟ ସଫା ରୁହେ –
ନିୟମିତ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭଲ କାମ କରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପେଟକୁ ସଫା ରଖେ। କୌଣସି ଔଷଧ ବିନା ଆପଣ ସମସ୍ତ ପେଟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତି। ଚାଲିବା ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଆପଣ ନିଜକୁ ହାଲୁକା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଦରେ ଚାଲନ୍ତି, ସେମାନେ ଜିମ୍ ଯିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଖୁସି ହରମୋନ୍ ଅଧିକ ତିଆରି ହୁଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ।

କେତେ ସମୟ ଏବଂ କେତେ ଚାଲିବା ଆବଶ୍ୟକ –

କୁହାଯାଏ ଯେ, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନକୁ ଅତି କମରେ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ଚାଲିବା ଆବଶ୍ୟକ। ପଦାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଲେ, ପ୍ରାୟ ୧୦, ୦୦୦ ଷ୍ଟେପ୍ ଚାଲିବା ଯଥା ୬ ରୁ ୭ କିଲୋମିଟର ଦୈନିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ, ଆପଣ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଟିକିଏ ଶୀଘ୍ର ଚାଲିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବୃଦ୍ଧ ଜଣକ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥକିଯିବେ ସେତେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଧାରଣ ଗତିରେ ଚାଲିବା ଉଚିତ୍। ଚାଲିବା ସମୟରେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ଫୁସଫୁସ ଯଥେଷ୍ଟ ଅମ୍ଳଜାନ ପାଇବ। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନସାରା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅନୁଭବ କରିବ।

କେଉଁ ବୟସରେ ଜଣେ ଚାଲିବା ଉଚିତ୍

ଯଦି ଆପଣ ୬ ରୁ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୫୦୦୦ ପାଦ ନେବା ଉଚିତ୍। ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ଦିନକୁ ୧୨୦୦୦ ଷ୍ଟେପ୍ ଚାଲିବା ଆବଶ୍ୟକ।

୧୮ ରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୨୦୦୦ ଷ୍ଟେପ୍ ସହିତ ଚାଲିବା ଉଚିତ୍।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ୪୦ ରୁ ଅଧିକରେ ପହଞ୍ଚିବେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନରେ ୧୧୦୦୦ ଷ୍ଟେପ୍ ଚାଲିବା ଭଲ।

୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦୦୦ ଷ୍ଟେପ୍ ଚାଲିବା ଜରୁରୀ।

୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଦିନକୁ ୮୦୦୦ ଷ୍ଟେପ୍ ଚାଲିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ, ତୁମେ କେବଳ ଥକିଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲନ୍ତୁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.