ad
ଓଡ଼ିଶା

ଅମିତ ଶାହା କହିଲେ, JDU ଅପେକ୍ଷା ବିଜେପି ଅଧିକ ଆସନ ଜିତିଲେ କିଏ ହେବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୮-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁଯାୟୀ ହେଉଛି ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଏନଡ଼ିଏ ମେଣ୍ଟଠାରୁ ଏଲଜେପି ଅଲଗା ହେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଉଛିଯେ, ବିହାରରେ ବିଜେପି JDU ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆସନ ଜିତିପାରେ। ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଜେଡିୟୁ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଆସନ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ହେବେ। ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ଏନଡିଏ ମିଳିତ ମଞ୍ଚରେ ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ଆସନ ଜିତିବ ବୋଲି ଅମିତ ଶାହା ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛି। ତେଣୁ ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିଁ।

CNN News 18 ସହିତ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି, ‘କୌଣସି ଅଗର-ମଗର୍ ର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁନାହିଁ। ନୀତୀଶ କୁମାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ। ଆମେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛୁ ଏବଂ ଆମେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛୁ।

ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯିଏ ଭୁଲ ଧାରଣା ପ୍ରଚାର କରୁଛି, ସେ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରୁଛନ୍ତି। ଅମିତ ଶାହା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିହାରର ଲୋକମାନେ ଏକ ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ ସରକାର ପାଇବେ। ଏଥିରେ ଜଣେ ବିହାରରେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ।

ଚିରାଗ ପାସୱାନଙ୍କ ଅଲଗା ହେବା ଉପରେ ଶାହାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା –

ବିହାରରେ ଏକାକୀ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଲୋକ ଜନକ୍ଷେତ୍ରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଅମିତ ଶାହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଲଜେପିଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଆସନ ଦିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ତଥାପି ସେ ଦଳରୁ ଅଲଗା ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆମର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଏଥର ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ LJP NDA ର ଅଂଶ ନୁହେଁ ଏବଂ ପୃଥକ ଭାବରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛି। ତେବେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଏଲଜେପି ମଧ୍ୟ କହିଛି। ଏଲଜେପି ସଭାପତି ଚିରାଗ ପାସୱାନ ଶନିବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜାମୁରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶ୍ରେୟାସୀ ସିଂଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ।

ଚିରାଗ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜେଡିୟୁକୁ ଭୋଟ୍ ଦେବା ଅର୍ଥ ରାଜ୍ୟକୁ ଆହୁରି ପଛକୁ ଠେଲିବା। ଚିରାଗ ପାସୱାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଚିରାଗଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଏଲଜେପି ସଭାପତି ନିଜକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ହନୁମାନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହା ପରେ ତୁରନ୍ତ ବିଜେପି କହିଛି ଯେ ବିହାରରେ ଏଲଜେପି କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ ନାହିଁ। ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ଏଲଜେପି କେବଳ ଗୋଟିଏ ଭୋଟ୍ କଟର ଦଳ ହୋଇ ରହିବ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top