Home Top News ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା, ପ୍ରତି ୧୦ ରୁ ୬ ଜଣଙ୍କର ଚାଲିଯିବ ଚାକିରି ! WEF ର...

୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା, ପ୍ରତି ୧୦ ରୁ ୬ ଜଣଙ୍କର ଚାଲିଯିବ ଚାକିରି ! WEF ର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରିପୋର୍ଟ!

140

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଯାନ୍ତ୍ରିକୀକରଣ ହେତୁ ପୂର୍ବରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ଚାକିରି ବିଷୟରେ ଉପରେ ଆଉ ଏକ ଖରାପ ଖବର ଆସିଛି। ଗତ ବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଘଟିଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। କୋଭିଡ -୧୯ ର ହାଇଭୋଲଟେଜ୍‌ କରେଣ୍ଟକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକେ ଭୁଲିନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ ରିପୋର୍ଟ ପୁଣି ଏକ ଭୟାନକ ପରିସ୍ଥିତିର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ଯାହା ଅଧୀନରେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା, ପ୍ରତି ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ହରାଇବାକୁ ପଡିପାରେ।

ଏହି ଚାକିରି କଟ୍ ହେବାର କାରଣ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ, ଯାହାର ଚାକିରି ଯାଉଛି, କାହିଁକି ଯାଉଛି ତାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନେ ଅଙ୍ଗେ ନିଭାଇଥିବେ ଏବଂ ଜାଣିଥିବେ କାହିଁକି ତାଙ୍କର ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ନିଜର ଅନିଚ୍ଛା ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କର ଚାକିରି କାଟିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ସମ୍ପ୍ରତି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ ମେସିନ୍ ଯୋଗୁଁ ହଜାର ହଜାର ଚାକିରି ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ, କୋଭିଡ୍ -୧୯ ହେତୁ ମେସିନ୍ ବ୍ୟବହାର ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ଏହି ଯୁଗରେ, ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଉପାୟରେ ଚାକିରୀ ହରାଇବାକୁ ପଡିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ୧୯ ଟି ଦେଶରେ ପ୍ରାଇସ୍ ୱାଟର ହାଉସ୍ କୂପର୍ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୩୨, ୦୦୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପାଖାଶ ପାଇଛି।

ଚାକିରି ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ
ସର୍ବେକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିବା ୪୦% କର୍ମଚାରୀ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚାକିରି ହରାଇବେ। ଏଥି ସହିତ, ୫୬% ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ନିଯୁକ୍ତି ବିକଳ୍ପ ପାଇପାରିବେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୬୦% ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଚାକିରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୮୦% ଶ୍ରମିକ ନିଜକୁ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସହିତ ଅନୁକୂଳ କରି ନିଜର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ। ସେହି ସମୟରେ ଗତ ବର୍ଷର WEF ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମେସିନ୍ ଏବଂ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (AI) ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହେତୁ ପ୍ରାୟ ୮୫ ନିୟୁତ ଚାକିରି ହରାଇବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପୂର୍ବାନୁମାନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.