Home Top News ନକ୍ସଲ-ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ: ୨୨ ଯବାନ ସହିଦ୍‌ – ସର୍ଚ୍ଚଅପରେସନ୍‌ ଜାରୀ

ନକ୍ସଲ-ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ: ୨୨ ଯବାନ ସହିଦ୍‌ – ସର୍ଚ୍ଚଅପରେସନ୍‌ ଜାରୀ

32
Image Credit ANI

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୦୪ ଏପ୍ରିଲ୍ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ରବିବାର ଦିନ ଛତିଶଗଡର ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ବିଜାପୁର ଏବଂ ସୁକମା ଜିଲ୍ଲା ସୀମାରେ ନକ୍ସଲମାନଙ୍କ ସହ ଏନକାଉଣ୍ଟର ପରେ ଆଉ ୧୭ ଯବାନଙ୍କର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଶନିବାର ବସ୍ତର ଅଞ୍ଚଳରେ ନକ୍ସଲମାନଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟର ପରେ ୨୧ ଯବାନ ନିଖୋଜ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ସମୟରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥାନରୁ ଆହୁରି ୧୭ ଜଣ ଯବାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଛି। ଏହିପରି, ନକ୍ସଲ ଆକ୍ରମଣରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦାୟ ୨୨ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଗତକାଲି ପାଞ୍ଚଜଣ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜାପୁରର ଏସପି କମଲୋଚାନ୍ କାଶ୍ୟପ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ହତ୍ୟା ହୋଇଥିବା ଯବାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୨ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଏହି ୧୫ ଟି ମୃତଦେହ ମଧ୍ୟରୁ ଆଜି ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଗତକାଲି ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଛତିଶଗଡର ବିଜେପୁର ଏବଂ ସୁକମା ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ ନକ୍ସଲ ସୀମାରେ ନକ୍ସଲମାନଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟର ପରେ ୨୧ ଜଣ ଯବାନ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି। ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଜଣେ ମହିଳା ନକ୍ସଲଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ନକ୍ସଲମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ବାସ୍ତବରେ, ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଟା ସମୟରେ ବସ୍ତର ଅଞ୍ଚଳର ଜୋନାଗୁଡା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ନକ୍ସଲମାନଙ୍କ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଗରିଲା ଆର୍ମି (ପିଏଲଜିଏ) ବାଟାଲିୟନ ଏବଂ ଟାରେମର ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଗୁଳିଚାଳନା ତିନି ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିଲା। ଏହି ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ କୋବ୍ରା ବାଟାଲିୟନର ଜଣେ ଯବାନ, ବସ୍ତାରିଆ ବାଟାଲିୟନର ଦୁଇ ଜଣ ଯବାନ ଏବଂ DRG ର ଦୁଇ ଜଣ ଯବାନ (ସମୁଦାୟ ୫ ଜଣ ଯବାନ) ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ୩୦ ଜଣ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଆହତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ ଜଣ ଯବାନଙ୍କୁ ରାୟପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ୨୩ ଜଣ ଯବାନଙ୍କୁ ବିଜାପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଘେଲ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯବାନମାନଙ୍କ ଶହୀଦ ବୃଥା ଯିବ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ୭ ଜଣ ଆହତ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ରାୟପୁରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ୨୧ ଜଣ ଯବାନ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ସେମାନଙ୍କୁ ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କଠାରୁ ମୋତେ କଲ ଆସିଥିଲା। ସେ CRPF ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଛତିଶଗଡକୁ ଫେରିବି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ନକ୍ସଲ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪ ଘଣ୍ଟିଆ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା। ନକ୍ସଲମାନଙ୍କର ବହୁ କ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଆମର ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ଶହୀଦ ବୃଥା ଯିବ ନାହିଁ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଆଜି ଅମିତ ଶାହା ଭୁପେଶ ବାଘେଲଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ ସମସ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ। ଅମିତ ଶାହା ସହିଦଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜଣାଇବା ସହ କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶ ଶହୀଦମାନଙ୍କର ବଳିଦାନକୁ କେବେବି ଭୁଲି ପାରିବ ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.