Home Top News ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଙ୍କିପକ୍ସର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଆସିଲା, ୩୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି

ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଙ୍କିପକ୍ସର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଆସିଲା, ୩୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି

39

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୪-୭ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଙ୍କିପକ୍ସର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି। ରୋଗୀ ଜଣେ ୩୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବ୍ୟକ୍ତି। ଯାହାର କୌଣସି ଯାତ୍ରା ଇତିହାସ ନାହିଁ, ତାଙ୍କୁ ଜ୍ୱର ଏବଂ ଚର୍ମରେ ଘା’ ହେବା କାରଣରୁ ମୌଲାନା ଆଜାଦ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଥମ ମାମଲା ସହିତ ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରିଟି ମଙ୍କିପକ୍ସ ମାମଲା ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର କେରଳରେ ତିନୋଟି ମାମଲା ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇଛି।

ଲୋକ ନାୟକ ଜୟ ପ୍ରକାଶ ନାରାୟଣ (LNJP) ଡାକ୍ତରଖାନାର ଡାକ୍ତରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ ସୁରେଶ କୁମାର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଜ୍ୱର ଏବଂ ଚର୍ମରେ ଘା’ ହେବା କାରଣରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ, ରୋଗୀ ସ୍ଥିର ଅଛନ୍ତି।

ପୁନଶ୍ଚ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସର ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ କେରଳକୁ ଫେରିବା ପରେ ଜୁଲାଇ ୧୪ ରେ ଭାରତରେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ଜୀବାଣୁର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

୭୦ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ମଙ୍କିପକ୍ସର ବିସ୍ତାର ଏକ ଅସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତି – WHO

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଶନିବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ, ୭୦ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ମଙ୍କିପକ୍ସର ବିସ୍ତାର ଏକ ଅସାଧାରଣ ପରିସ୍ଥିତି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂକଟ ତଥା ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଅଟେ। WHO ଦ୍ୱାରା ଏହି ଘୋଷଣା ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିପାରିବ ଏବଂ ଏହି ରୋଗ ପାଇଁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଏହା ସୂଚିତ କରୁଛି।
ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇପାରେଯେ, WHO ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଏ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ହେଲଥ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ର ଜରୁରୀକାଳୀନ କମିଟିର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ମତି ଅଭାବ ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଆମର ବହୁତ କମ୍ ସୂଚନା ଅଛି – WHO

ଟେଡ୍ରୋସ୍ କହିଛନ୍ତି, ସଂକ୍ଷେପରେ ଆମେ ଏକ ମହାମାରୀର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛୁ ଯାହା ନୂତନ ଧାରା ମାଧ୍ୟମରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଛି ଏବଂ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଆମର ବହୁତ କମ୍ ସୂଚନା ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଜାଣେ ଏହା ଏକ ସହଜ କିମ୍ବା ସରଳ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନୁହେଁ ତେଣୁ କମିଟି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଛି। ଯଦିଓ ଦଶନ୍ଧି ଧରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକାର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଆସିଛି, ଆଫ୍ରିକା ମାଳଦ୍ୱୀପ ବାହାରେ ଏହା ଏତେ ବ୍ୟାପକ ହୋଇ ନଥିଲା ମେ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇନଥିଲା।

ଏହି ରୋଗକୁ ବିଶ୍ୱର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ମଙ୍କିପକ୍ସର ବିସ୍ତାର ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ଏବଂ ଏହି ରୋଗ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିପାରେ ଏବଂ ଏକ ସମନ୍ୱିତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ WHO କୋଭିଡ -୧୯, ଇବୋଲା, ଜିକା ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.