Home Coronavirus Outbreak କରୋନାର ନୂଆ ଅବତାର : ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା – ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ

କରୋନାର ନୂଆ ଅବତାର : ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା – ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ

55

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ଡିସେମ୍ବର ୨୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନାଭାଇରସର ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାର ଅବତାର ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇ ଆସିଛି। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲକଡାଉନ୍ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଭୂତାଣୁଙ୍କର ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରଭାବ ଦେଖି ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମିଳିତ ମନିଟରିଂ ଗ୍ରୁପ୍ ସହିତ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଏହି ନୂତନ କ୍ରମ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକରେ, ଭାରତ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରକାର ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନା ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଆସିବା ପରେ ହଠାତ୍ ଏହି ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଭୂତାଣୁରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଯେକୌଣସି ଭୂତାଣୁରେ ନିଜସ୍ୱ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ। ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ନିଜେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେବା ପରେ ମରିଯାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେବା ପରେ, ଭାଇରସ୍ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଖାଯାଏ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଘଟେ ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ସମୟ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ ସେତେବେଳକୁ ଭୂତାଣୁ ଏକ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ସାରିଥାଏ। ଯେପରି ବ୍ରିଟେନ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ଦେଖାଯାଉଛି।

ଟିକା କମ୍ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ !

ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଜିନୋମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି କି ନାହିଁ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟେ ତେବେ ଟିକା କମ୍ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିବ। ଅବଶ୍ୟ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଥିବା ସମସ୍ତ ନୂତନ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସେମାନଙ୍କର ଜିନୋମ ଗଠନରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଇ ନାହାଁନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.