Home Top News ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ : ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ସୁବିଧା ହେବ, ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍, ବିଦ୍ୟୁତ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପାଇଁ...

ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ : ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ସୁବିଧା ହେବ, ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍, ବିଦ୍ୟୁତ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ

58

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଅନ ଲାଇନ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ ଏକ ନୂତନ ଭିତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଦୃଢ଼ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି ହେବ। ବିଶେଷକରି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରାଯିବ। ଏହା ଅଧୀନରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଦୃଢ଼ କରାଯିବ। ବିଦ୍ୟୁତ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଭଳି ସୁବିଧା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତେଣୁ ଏହା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ବିତ୍ତିଭୂମିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ କୌଣସି ଭିତ୍ତିଭୂମି ନାହିଁ। ୟୁନିଫାଏଡ୍ ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଇଁନ ଇନଫର୍ମେସ ସିଷ୍ଟମ୍ ଫର ଏଜୁକେସନ୍ (UDISE) ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ କେବଳ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୁବିଧା ରହିଛି। କେବଳ ତିନି ଲକ୍ଷ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଅଛି। ଆହୁରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ ନାହିଁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି। ଏପରିକି ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶରେ ଭଲ ନୁହେଁ। ଏହା ଭିନ୍ନ ଯେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅପେକ୍ଷା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତି କେତେକାଂଶରେ ସାମାନ୍ୟ ଭଲ।

ତେବେ ଅନଲାଇନ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ସହ ଜଡିତ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୋଜନା ଉପରେ ଜୋରଦାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ଯେତେବେଳେ କରୋନା ପରି ଏକ ନୂତନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆସେ, ସେ ଏହାକୁ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ସାମ୍ନା କରାଯାଇପାରିବ। ଅନ ଲାଇନ୍ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଲୋଡିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଏହା ସହିତ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖୋଜାଯାଇଛି। ଏହିପରି, ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତତା ସମେତ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲୁଅଛି। ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ଆସନ୍ତା ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି। ଯାହାହେଉ, ଅନଲାଇନ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଅନଲାଇନରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.