Home Top News ଲୋକଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷକୁ ନେଇ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ – ନୂତନ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ତିନିମାସ ପାଇଁ...

ଲୋକଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷକୁ ନେଇ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ – ନୂତନ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ତିନିମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲା

37

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୬-୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ନୂତନ ସର୍ତ୍ତକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଅସନ୍ତୋଷ ମଧ୍ୟରେ ଫେସବୁକ୍ ମାଲିକାନା ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ, ନୂତନ ଟର୍ମ୍ସ ଆଣ୍ଡ କଣ୍ଡିସନ୍ସ ଅର୍ଥାତ୍ ଗୋପନୀୟତା ଅଦ୍ୟତନ କରିବା ଯୋଜନାକୁ ତିନିମାସ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି।

କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଗୋପନୀୟତା ନୀତିକୁ ନେଇ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ରହିଛି। ତେଣୁ, ତିନିମାସ ସମୟ ଦେଇ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ନୀତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇବେ।

ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ କହିଛି ଯେ, ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ‘ଭୁଲ ସୂଚନା’ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଥିବା ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିବା କାରଣରୁ ଗୋପନୀୟତା ଅଦ୍ୟତନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ଆଧାରରେ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ହଟାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଯୋଜନା ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ସେପରି ଯୋଜନା ହେବ ନାହିଁ।

କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ କାହାକୁ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥଗିତ କିମ୍ବା ଡିଲିଟ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ର ଗୋପନୀୟତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଆମେ ଅଧିକ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ୧୫ ମଇରେ ନୂତନ ଅଦ୍ୟତନ ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ଆମର ନୀତି ବିଷୟରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଦୂର କରିବୁ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ଏହାର ସେବା ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ୮ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଯଦି ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ଏଥିରେ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ସିଗନାଲ୍ ଏବଂ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଆପକୁ ଆଦରି ନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋପନୀୟତା ଅଦ୍ୟତନ କରିବା ଯୋଜନାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି।

ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍‌ର ନୂତନ ନୀତିକୁ କାହିଁକି ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି?

କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ (CAIT), ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଏକ ସଂଗଠନ ଦାବି କରିଛି ଯେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ଆପ୍‌ର ନୂତନ ଗୋପନୀୟତା ନୀତିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା, କାରବାର ସୂଚନା, ଯୋଗାଯୋଗ, ଅବସ୍ଥାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଠାରୁ ଏହା ସବୁକିଛି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ, ଯାହା ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିବ।

ଏହା ପରେ ସେ ଏହାକୁ ଯେକୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ। CAIT କହିଛି ଯେ ଦେଶରେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍, ଫେସବୁକର ପ୍ରାୟ ୪୦୦ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଏକ ଗଭୀର ସଙ୍କଟ ଦେଖାଯିବ, କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ତଥ୍ୟ ରହିଛି। ବରଂ ଏହା ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ମଧ୍ୟ।

ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ଏହାର ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସେବା ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଏବଂ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ବିଷୟରେ କହିଛି ଯେ ଏହା କିପରି ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରିବ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ସହିତ ସେୟାର୍ କରିବ (ଡାଟା)। ଅଦ୍ୟତନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ ସେବା ବ୍ୟବହାର ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଫେବୃଆରୀ ୮, ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ନୂତନ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଏବଂ ନୀତିରେ ସହମତ ହେବାକୁ ପଡିବ। ଯେଉଁଠାରେ ନୀତି ବିଷୟରେ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.