Home Coronavirus Outbreak କେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ ହୋଇପାରେ ବ୍ଲୋକ ଫଙ୍ଗସ୍ ବା ମ୍ୟୁକୋମାଇକୋସିସ୍ – କିପରି ଏଡାଇବେ, ଜାଣନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ...

କେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ ହୋଇପାରେ ବ୍ଲୋକ ଫଙ୍ଗସ୍ ବା ମ୍ୟୁକୋମାଇକୋସିସ୍ – କିପରି ଏଡାଇବେ, ଜାଣନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କ’ଣ କହିଲେ

350

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪ ମଇ (ଓଡିଆ ପୁଅ) ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଲୋକମାନେ ମୁକୋରାମାଇକୋସିସ୍ କିମ୍ବା ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହେଉଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀ, ଗୁଜୁରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ଅନ୍ଧତାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବ୍ଲାକ୍‌ ଫଙ୍ଗସ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ସେ କ’ଣ କରିବେ ଏବଂ କ’ଣ ଏଡାଇବେ ନାହିଁ ସେ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ସଚେତନତା ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ ଫଙ୍ଗଲ ଇନ୍ଫେକେସନ ପ୍ରସାରଣକୁ ରୋକିପାରେ।” ସେ ଟୁଇଟରରେ ଚାରୋଟି ସ୍ଲାଇଡ୍ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ସରକାର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମ୍ୟୁକୋରାମାଇକୋସିସ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମ୍ଫୋଟେରାଇସିନ୍ ବି (Amphotericin B) ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ମ୍ୟୁକୋରାମାଇକୋସିସରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ଔଷଧ ଲେଖୁଛନ୍ତି।

ମୁକୋରାମାଇକୋସିସ୍ ବା ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ କ’ଣ?

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଏକ ଫଙ୍ଗଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପରିବେଶ ମାଇକ୍ରୋବସ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବା କ୍ଷମତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

କେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କର ମ୍ୟୁକୋମାଇକୋସିସ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ?

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଭୋରିକୋନାଜୋଲ ଥେରାପି ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇ ଷ୍ଟେରଏଡର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି କିମ୍ବା ଫଙ୍ଗଲ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆଇସିୟୁରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ରହିଛନ୍ତି ସୋମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବା ଉଚିତ।

ମ୍ୟୁକୋମାଇକୋସିସ୍ ର ଲକ୍ଷଣ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମ୍ୟୁକୋରାମାଇକୋସିସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ଆଖି କିମ୍ବା ନାକ ନିକଟରେ ନାଲି ଚିହ୍ନ କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜ୍ୱର, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଚମକ, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ, ରକ୍ତ ବାନ୍ତି ଏବଂ ମାନସିକ ସନ୍ତୁଳନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇପାରେ।

କ’ଣ କରିବେ କି ନାହିଁ?

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଂଶୀଦାର କରିଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ଲାଇଡ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହାଇପରଗ୍ଲାଇକେମିଆକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ମଧୁମେହ ରୋଗୀ କୋଭିଡରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଡିସଚାର୍ଜ ପରେ ରକ୍ତରେ ଥିବା ଗ୍ଲୁକୋଜ ସ୍ତର ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ। ଷ୍ଟେରଏଡଗୁଡିକ ସତର୍କତାର ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଅମ୍ଳଜାନ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ନିର୍ଜଳ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ୍ ଔଷଧଗୁଡିକ ନ୍ୟାୟପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଲକ୍ଷଣକୁ ଅଣଦେଖା ନକରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ନାକ ସଂକ୍ରମଣର ସମସ୍ତ ମାମଲାକୁ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ସାଇନସ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ବିଶେଷକରି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ। ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ଚିକିତ୍ସାରେ ବିଳମ୍ବ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.