Home Top News ଆଧାର ପରି ଭୋଟ ପରିଚୟ ପତ୍ର ହେବ ଡିଜିଟାଲ୍! ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ସଂସ୍କରଣ...

ଆଧାର ପରି ଭୋଟ ପରିଚୟ ପତ୍ର ହେବ ଡିଜିଟାଲ୍! ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ସଂସ୍କରଣ ବ୍ୟବହାର କରି ଭୋଟ୍ ଦେଇପାରିବେ!

54

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୧-୧୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆପଣଙ୍କର ଭୋଟ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଡିଜିଟାଲ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଠିକ୍ ଆଧାର ପରି। ଥରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭାରତ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ (ECI) ରୁ ଆସିବା ପରେ ଭୋଟରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଫଟୋ ପରିଚୟ ପତ୍ର (ଇପିସିଆଇ) କିମ୍ବା ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ ସଂସ୍କରଣ ବ୍ୟବହାର କରି ଭୋଟ୍ ଦେଇପାରିବେ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ୧୮ ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପୋଲ୍ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ଆୟୋଗ ଥରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ପରେ ଶୀଘ୍ର ଭୋଟରଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ନୂତନ ଭାବେ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା ଭୋଟରମାନେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ ଏବଂ ବିଦ୍ୟମାନ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଭୋଟର ହେଲ୍ପଲାଇନ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କିଛି ଔପଚାରିକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ୧୮ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଉପଯୁକ୍ତ ବିଚାର ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏହାର ଅନ୍ତିମ ଯୋଜନା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଡାଉନଲୋଡ୍ ଯୋଗ୍ୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ଭୋଟର କାର୍ଡ ବ୍ୟତୀତ ବିଦ୍ୟମାନ EPIC ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ରହିବ। ଏହି ଯୋଜନା ପଛରେ ଥିବା ଧାରଣା ହେଉଛି ବିତରଣରେ ସହଜତା।

ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ସଂଯୋଗରେ କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ଭୋଟରମାନେ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ। ଥରେ ଭୋଟର କାର୍ଡ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଆବେଦନ ପାଇଁ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ ହୋଇଗଲେ, ଆବେଦନକାରୀ ଏହାକୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଫର୍ମାଟରେ ପାଇପାରିବେ।

ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, EPIC ର ଡିଜିଟାଲ୍ ଫର୍ମାଟରେ ଭୋଟରଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନାକୁ ନେଇ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ QR କୋଡ୍ ରହିବ। ଗୋଟିଏ QR କୋଡରେ ଭୋଟରଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିବରଣୀ ଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ କୋଡରେ ଭୋଟରଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ରହିବ। EPIC ର ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ସଂସ୍କରଣରେ QR କୋଡ଼ରେ ରଖାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ, ଭୋଟ୍ ଅଧିକାର ମିଳିପାରିବ।

ଥରେ ଇସି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ସେବା ଏବଂ ବିଦେଶୀ ଭୋଟରମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର EPIC ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଫିଜିକାଲ ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସେହି ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ ଯେଉଁମାନେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ନୂତନ ମତଦାନ ବୁଥରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଲେଖିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେଉଁ ଭୋଟରମାନେ କାର୍ଡ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ନୂତନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ନୂତନ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ ମଞ୍ଜୁର ହେବା ପରେ ଏହି ସେବା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

ରିପୋର୍ଟ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଥରେ ପୋଲ ପ୍ୟାନେଲ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଡିଜିଟାଲ ଇପିସିଆଇ ସେବା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.