Home Coronavirus Outbreak କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ : ନିଶୁଳ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିବେ ସରକାର ! ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କର ଘୋଷଣା

କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ : ନିଶୁଳ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିବେ ସରକାର ! ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କର ଘୋଷଣା

50

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୦୮ ମଇ (ଓଡିଆ ପୁଅ) କରୋନା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଶବଦାହ କରିବେ ଯୋଗୀ ସରକାର। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ମନୋଜ କୁମାର ସିଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆଦେଶରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଆକ୍ଟ -୧୯୫୯ ର ଧାରା -୧୧୪ (୨୦) ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଆକ୍ଟ -୧୯୧୬ ର ସେକ୍ସନ୍ -୭ (ଜି) ଅନୁଯାୟୀ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ସହରାଞ୍ଚଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୀମିତ ରହିଛନ୍ତି। ସହରର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସ୍ଥାନ, ଶ୍ମଶାନ ଏବଂ କବରସ୍ଥାନ ହେଉଛି ପୌର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ମୌଳିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ।

ଏ ବାବଦରେ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା କାରଣରୁ ଦୈନିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି। ସହରଗୁଡ଼ିକରେ ଶବକୁ ଜାଳିଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଧାଡ଼ି ଲଗାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଏପରି ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେତେବେଳେ ପରିବାରର ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ଟଙ୍କା ବାକି ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଯଦି ଆମେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ୩୭୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମେ ୫ ରେ ୩୫୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ୨୮୦୭୬ ଟି ନୂଆ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ, ୩୩୧୧୭ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲେ।

ଏଥି ସହିତ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଦେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି। ଦେଶରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଗତ ତିନି ଦିନ ଧରି ପ୍ରତିଦିନ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନୂତନ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି। ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କରୋନାରେ ୪, ୧୮୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶନିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.