Home Coronavirus Outbreak ଭଲଖବର – DRDO- ବିକଶିତ ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ୍ ଓରାଲ ଡ୍ରଗ୍ସକୁ ମିଳିଲା DCGIର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ

ଭଲଖବର – DRDO- ବିକଶିତ ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ୍ ଓରାଲ ଡ୍ରଗ୍ସକୁ ମିଳିଲା DCGIର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ

74

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮-୫ (ଓଡିଆ ପୁଅ) ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀସ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀ ସହଯୋଗରେ DRDO ର ଏକ ଲ୍ୟାବ, ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟାର ମେଡିସିନ୍ ଏଣ୍ଡ ଆଲିଏଡ୍ ସାଇନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଓରାଲ ଡ୍ରଗ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ଫଳାଫଳ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଏହି ଔଷଧ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ରୋଗୀଙ୍କ ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଅକ୍ସିଜେନର ନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

ଡକ୍ଟର ରେଡ୍ଡୀସ୍‌ ଲାବୋରେଟୋରୀ ସହଯୋଗରେ DRDO ର ଏହି ଲ୍ୟାବ INMAS ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଔଷଧର ୨-ଡିଓସି-ଡି-ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ (2-DG) ର ଏକ ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ୍-୧୯ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରୟୋଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। 2-DG ସହିତ ଚିକିତ୍ସିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଅଧିକ ଅନୁପାତ COVID ରୋଗୀମାନଙ୍କରେ RT-PCR ରିପୋର୍ଟରେ ନେଗେଟିଭ୍ ଆସିଛି। ଚାଲିଥିବା ମହାମାରୀରେ COVID ରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଔଷଧ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ।

ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ୱାନକୁ ଅନୁସରଣ କରି DRDO 2-DG ର ଆଣ୍ଟି- COVID ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗର ବିକାଶ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ, ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ଲହରରେ INMAS-DRDOର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ସେଲୁଲାର୍ ଏଣ୍ଡ ମଲିକୁଲାର ବାୟୋଲୋଜି (CCMB) ସାହାଯ୍ୟରେ ଲାବୋରେଟୋରୀ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହି ଅଣୁଟି SARS-CoV-୨ ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଭାଇରାଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥାଏ। ଏହି ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ଉପରେ ଆଧାର କରି, ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର (DCGI) ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (CDSCO) ମେ ୨୦୨୦ ରେ COVID-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 2-DG ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା।

DRDO ଏହାର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ପାର୍ଟନର ଡଃ ରେଡ୍ଡୀସ୍‌ ଲାବୋରେଟୋରୀ (DRL, ହାଇଦ୍ରାବାଦ) ସହିତ COVID-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଔଷଧର ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କଲା। ମେ-ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ (ଡୋଜ୍ ରେଞ୍ଜକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି) COVID-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଔଷଧ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉନ୍ନତି ଘଟିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୬ ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ୧୧ ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ (ଡୋଜ୍ ରେଞ୍ଜ୍) କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ୧୧୦ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଫଳପ୍ରଦତା ପ୍ରବୃତ୍ତିରେ, 2-DG ସହିତ ଚିକିତ୍ସିତ ରୋଗୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଏଣ୍ଡପଏଣ୍ଟରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅଫ୍ କେୟାର (SoC) ଅପେକ୍ଷା ଶୀଘ୍ର ଲକ୍ଷଣଗତ ଉପଶମ ଦେଖାଇଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.