Home Top News କରୋନା କାରଣରୁ UGC-NET ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ: ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନୂତନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବ

କରୋନା କାରଣରୁ UGC-NET ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ: ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନୂତନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବ

45

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୦-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶାନକ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆସନ୍ତା ୨ ରୁ ୧୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା UGC- NET କୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଜାତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି (NTA) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ସଂଶୋଧିତ ତାରିଖ ପରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ପରୀକ୍ଷାର ଅତି କମରେ ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବ।

ନିଶଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୁଁ UGC-NET ଡିସେମ୍ବର ଚକ୍ର (ମେ ୨୦୨୧) ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ NTA ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲି। ଏଥି ସହିତ, କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି UGC-NET ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଏନଟିଏ କହିଛି।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟଯେ NET ପରୀକ୍ଷା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଧାରିତ ମୋଡରେ କରାଯିବ। ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଦୁଇଟି ପେପର ରହିବ। ଉଭୟ ପେପରରେ ଇଚ୍ଛାଧୀନ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କର ପ୍ରଫେସରସିପ୍ କିମ୍ବା ଜୁନିଅର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍ କିମ୍ବା ଉଭୟଙ୍କ ଯୋଗ୍ୟତା ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (UGC) ଜାତୀୟ ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏଥି ସହିତ, UGC NET ବର୍ଷକୁ ଦୁଇଥର କରାଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ର ପରୀକ୍ଷା ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ଅଧିବେଶନର ପରୀକ୍ଷା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଏଥି ସହିତ କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ JEE ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖ୍ରିଆଲ୍ ନିଶାଙ୍କ ଏ ବାବଦରେ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜେଇଇ ମେନ୍ସ ପରୀକ୍ଷା ନ ନେବାକୁ ଜାତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.