Home Top News ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ୭୦୦ ମେଗାହର୍ଜ ବ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୫ ମେଗାହର୍ଜ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଆବଣ୍ଟନକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ

ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ୭୦୦ ମେଗାହର୍ଜ ବ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୫ ମେଗାହର୍ଜ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଆବଣ୍ଟନକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ

73

– ଏହା ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିବା ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବ।
– ରେଳବାଇର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତାରେ ଏକ ରଣନୀତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ।
– ଉନ୍ନତ ନିରାପତ୍ତାକୁ ଆଗେଇ ନେଉଥିବା ଲୋକୋ ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ ଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ସହିତ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ।
– ଅପରେସନ୍, ଉଦ୍ଧାର ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭଏସ୍, ଭିଡିଓ ଏବଂ ଡାଟା ଯୋଗାଯୋଗ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।
– ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଆନୁମାନିକ ବିନିଯୋଗ ୨୫, ୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଅଟେ।
– ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ।

ଏଥିସହ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ସ୍ୱଦେଶୀ ଭାବରେ ବିକଶିତ ଟ୍ରେନ୍ ଧକ୍କା ଏଡାଇବା ସିଷ୍ଟମକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ଯାହା ଟ୍ରେନ୍ ଧକ୍କା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ।

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୦୯ ଜୁନ୍ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ‘ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ଭାରତ’ ମିଶନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ, ଷ୍ଟେସନ ପରିସରରେ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସେବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ୭୦୦ ମେଗାହର୍ଜ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ବ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୫ ମେଗାହର୍ଜ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ଆବଣ୍ଟନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ସହିତ, ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଏହାର ମାର୍ଗରେ LTE (ଲଙ୍ଗ ଟର୍ମ ଇଭୋଲ୍ୟୁସନ) ଆଧାରିତ ମୋବାଇଲ୍ ଟ୍ରେନ୍ ରେଡିଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆନୁମାନିକ ବିନିଯୋଗ ୨୫, ୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଅଟେ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ।

ଏଥିସହ, ଭାରତୀୟ ରେଳ ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ ଟ୍ରେନ୍ ଧକ୍କାକୁ ଏଡାଇବା ସିଷ୍ଟମକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ଯାହା ଟ୍ରେନ୍ ଧକ୍କାକୁ ଏଡାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ ହେବ।

ଏହା ରେଳବାଇର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏକ ରଣନୀତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ। ବିଦ୍ୟମାନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବ୍ୟବହାର କରି ଅଧିକ ଟ୍ରେନ୍ ରହିବା ପାଇଁ ଏହା ଲାଇନ କ୍ଷମତା ଏବଂ ନିରାପତ୍ତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏକ ଆଧୁନିକ ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ସୃଷ୍ଟି ଦ୍ୱାରା ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ ହେବ। ଏଥି ସହିତ, ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିଳ୍ପକୁ ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷିତ କରିବ, ଯାହା ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ମିଶନକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

ଭାରତୀୟ ରେଳପଥ ପାଇଁ LTE ଲକ୍ଷ୍ୟ, ଅପରେସନ୍ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରୟୋଗଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସ୍ୱର, ଭିଡିଓ ଏବଂ ଡାଟା ଯୋଗାଯୋଗ ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଏହା ଆଧୁନିକ ସଙ୍କେତ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଲୋକୋ ପାଇଲଟ୍ ଏବଂ ଗାର୍ଡ଼ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ। ଏହା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅଫ୍ ଥିଙ୍ଗ୍ସ (IoT) ଆଧାରିତ ରିମୋଟ ଆସେଟ୍ ମନିଟରିଂକୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ କୋଚ୍, ୱାଗନ୍ ଏବଂ ଲୋକୋ ମନିଟରିଂ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ କୋଚରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରାର ଲାଇଭ୍ ଭିଡିଓ ଫିଡ୍ ସକ୍ଷମ କରିବ, ଟ୍ରେନର ନିରାପଦ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ।

ଏଥିପାଇଁ, ରୟାଲଟି ଫି ଏବଂ TRAI ଦ୍ୱାରା ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ଫି ପାଇଁ DoT ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସୂତ୍ର ଆଧାରରେ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଚାର୍ଜ ଆଦାୟ କରାଯାଇପାରେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.