ad
ଓଡ଼ିଶା

ଆୟୁର୍ବେଦରେ କ୍ଷୀର ପିଇବାର ଉଚିତ୍ ସମୟ, କିପରି କରିବେ ପାନ ..

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ୍: କ୍ଷୀର ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କ୍ଷୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ବି ୧, ବି ୨, ବି ୧୨, ଡି, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ଆଦି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରି ରହିଥାଏ। ଏପରିକି ଏହାକୁ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଦ୍ୟ କୁହାଯାଏ। କାରଣ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ, ଭିଟାମିନ୍, ଫ୍ୟାଟ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥାଏ। କ୍ଷୀର ଏହାର ହଜମ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରେ। ତେବେ ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାକୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ଏବଂ ଉପାୟ ରହିଛି। ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ଏବଂ ପଦ୍ଧତି ଜାଣିବା ଜରୁରୀ। ଆୟୁର୍ବେଦିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆମ୍ବ, ବନ୍ଧାକୋବି, ତରଭୁଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ କେବେବି କ୍ଷୀର କିମ୍ବା ଦହି ସହିତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କ୍ଷୀରରେ କଦଳୀ ମିଶାଇ ଖାଇଲେ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ଅଗ୍ନି କମିଯାଏ ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀ ଉଦ୍ଭିଦ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ। ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ ଦିନରେ କ୍ଷୀର ପିଇବାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ରହିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ଦେଇ ପାରିବ।

ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀର ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଗଠନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସକାଳେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଉଚିତ୍। ଅନ୍ୟଥା, କ୍ଷୀର ଖାଇବା ପାଇଁ ରାତି ଏକ ଉତ୍ତମ ସମୟ। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲାଭ ପାଇଁ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସହିତ ନେଇପାରିବେ, ଯାହା ଶୋଇବାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର ଆଲର୍ଜି ହେଉଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆୟୁର୍ବେଦ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ।

ସକାଳେ କ୍ଷୀର ସେବନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ କାରଣ ପ୍ରାଚୀନ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ସକାଳେ କ୍ଷୀର ଖାଇବା ଶରୀରକୁ ହଜମ କରିବାରେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିପାରେ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଳସୁଆ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ। ୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକ ସକାଳେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କାରଣ ଏହା ଅମ୍ଳତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଲୁଣଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ କ୍ଷୀର ନ ଖାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, ଯେପରିକି ଲୁଣିଆ ଚା କିମ୍ବା ବଟର ବ୍ରେଡ ସହିତ କ୍ଷୀର। ଆୟୁର୍ବେଦ ଲୋକଙ୍କୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କ୍ଷୀର ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଏ। ରାତିରେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଓଜସକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ। କ୍ଷୀରରେ ମଧ୍ୟ ସେଡିଟିଭ୍ ଗୁଣ ରହିଛି, ତେଣୁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଆପଣଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିପାରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୋଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। କ୍ଷୀରରୁ ରାତିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଭଲ ମିଳିଥାଏ। /-ଦେବଦତ୍ତ ରଥ

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top