Home Top News ଭଲ ଖବର – ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଆରସି ସହିତ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ବୈଧତା ବୃଦ୍ଧି...

ଭଲ ଖବର – ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଆରସି ସହିତ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ବୈଧତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା, ଜୁନ୍ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ

98

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୭-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଥିବା କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ (ଆରସି) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅନୁମତି ଭଳି ମୋଟର ଯାନ କାଗଜପତ୍ରର ବୈଧତାକୁ ଜୁନ୍ ୩୦, ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଗାଡି ସହିତ ଜଡିତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି କିମ୍ବା ସମୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି, ତେବେ ଏହା ଜୁନ୍ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଧ ରହିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଯାନ ସହ ଜଡିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ବୈଧତା ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଧ ଥିଲା।

ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ପରାମର୍ଶରେ ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ କିମ୍ବା ଲକଡାଉନ୍ କାରଣରୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇନଥିବା ଏବଂ ୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ ରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୦ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ବୈଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ।

ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକରେ ଫିଟନେସ୍, ଅନୁମତି, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦଲିଲ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୩୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦, ୯ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦, ୨୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ଏବଂ ୨୭ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ସରକାର ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ ୧୯୮୮ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ ୧୯୮୯ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକର ବୈଧତା ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ।

ମିଆଦ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଜୁନ୍ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ପରାମର୍ଶରେ କହିଛି ଯେ, ୧ ଫେବୃଆରୀରୁ, ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକର ବୈଧତା ୩୦ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ। ଜୁନ୍ ୩୦, ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହିପରି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ବୈଧ ବୋଲି ସୂଚନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ପରିବହନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସେବା ପାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି, ଏହା ହେଉଛି ଏହା ସହିତ ଶେଷ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ପରାମର୍ଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଜନସାଧାରଣ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ।

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ: ଗଡକରୀ କହିଲେ – କଠିନ ହେବ ପରୀକ୍ଷା, ୬୯% ମାର୍କ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ
ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାକୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ, ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସଡକ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ ଗୁରୁବାର ଲୋକସଭାକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ୬୯ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ପାଇବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଲାଇସେନ୍ସ ଦିଆଯିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଚାରି ଏବଂ ତିନି ଚକିଆ ଯାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ସମୟରେ ଭଲ ଧ୍ୟାନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ।ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ଏବଂ କୁଶଳୀ ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କୁ ଲାଇସେନ୍ସ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଅଧିକ କଠୋର କରାଯାଇଛି। ପଛ ଗିଅର ବାହନଗୁଡିକୁ ବ୍ୟାକ କରିବା, ଡାହାଣ ଏବଂ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୀମିତ ସ୍ଥାନରେ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ବ୍ୟାକ କରିବା ଭଳି କୌଶଳ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.