Home Top News ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ

ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ

35

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୭-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଭାରତର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ ଟ୍ୱିଟ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସଚିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ପରିବାରରେ ଅନ୍ୟ କାହାରିକୁ ବ୍ୟାପି ନାହିଁ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଲାଣି। ୨୦୨୧ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତରେ କେବଳ ଆଠରୁ ନଅ ହଜାର ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ରେକର୍ଡ ହେଉଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି। ଭାରତରେ କରୋନା ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଶନିବାର ଦିନ ୬୨୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ COVID-୧୯ ର ୬୨, ୨୫୮ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରେକର୍ଡ଼ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦାୟ ପଜିଟିଭ୍ କେସ୍ ୧, ୧୯, ୦୮, ୯୧୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୯୧ ଜଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହା ସହିତ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧, ୬୧, ୨୪୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୪, ୫୨, ୬୪୭ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧, ୧୨, ୯୫, ୦୨୩ ଲୋକ ଏହି ରୋଗରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ମୋଟ ୨୩, ୯୭, ୬୯, ୫୫୩ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗତକାଲି ୧୧, ୬୪, ୯୧୫ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦେଶରେ ମୋଟ ୫, ୮୧, ୦୯, ୭୭୩ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ସାରା ଦେଶରେ ୨.୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ୮୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିଦିନ ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଦିଆଯାଉଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଭାରତରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବହୁତ କଠିନତା ଦେଖାଦେଇଛି। ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଅବସ୍ଥା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅଛି, ସେଠାରେ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲଗାଯାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୮ ରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ ହେବ। କରୋନାଙ୍କ ବଢ଼ୁଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି ରହିଛି। ପଞ୍ଜାବ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ଗୁଜରାଟ ସମେତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦ୍ରୁତ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.