Home Top News SBI, HDFC, ICICI ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର! ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ SMS ସେବା...

SBI, HDFC, ICICI ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର! ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ SMS ସେବା ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ

173

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟସୀମା ଦିଆଯାଇଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (TRAI) ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୪୦ ଟି’ଡିଫଲ୍ଟର୍’ ୟୁନିଟ୍ ର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ଯାହା ବାରମ୍ବାର କହିବା ସତ୍ତ୍ଵେ ବଲ୍କ ଏସଏମଏସ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନିୟମ ପୂରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ), ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ (HDFC), କୋଟାକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ, ଏଲଆଇସି, ଦେଶର ସର୍ବ ବୃହତ ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି ପ୍ରମୁଖ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକୁ ଏ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଥର ରିମାଇଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ କଡାକଡି କରୁଥିବାବେଳେ TRAI କହିଛି ଯେ ଡିଫଲ୍ଟ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧,୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ନିୟମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ନ ମାନନ୍ତି, ତେବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ବାର୍ତ୍ତା ଯୋଗାଯୋଗ (ଏସ୍ଏମ୍ଏସ୍) ଏପ୍ରିଲ ୧, ୨୦୨୧ ରୁ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇପାରେ।

TRAI ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ, ନିୟାମକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ୟୁନିଟ୍ / ଟେଲି ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିୟାମକ ସୁବିଧାକୁ ଅଧିକ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଏପ୍ରିଲ ୧ ରୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ନିୟାମକ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଳନ ନକରେ, ତେବେ ଏହା ସିଷ୍ଟମ ଦ୍ୱାରା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ।

ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ପାଳନ କରିବା ଜରୁରୀ

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବାଣିଜ୍ୟିକ ପାଠ୍ୟ ମେସେଜିଂ (commercial sms) ୟୁନିଟ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନଙ୍କ ସହିତ ମେସେଜ୍ ହେଡର୍ ଏବଂ ଟେମ୍ପଲେଟ୍ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।ଯେତେବେଳେ SMS ଏବଂ OTP ବ୍ୟାଙ୍କ, ପେମେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ୟୁଜର୍ ୟୁନିଟ୍ କୁ ଯିବ, ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଟେମ୍ପଲେଟରୁ ଏହା ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ SMS ସ୍କ୍ରବିଂ କୁହାଯାଏ।

ଠକ SMS (fraud sms) ରୋକିବା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ

ବ୍ଲକ୍ ଚେନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଆଧାରିତ ଟ୍ରାଇର ବାଣିଜ୍ୟିକ ମେସେଜିଂ ନିୟମଗୁଡିକ ଅବାଞ୍ଛିତ ଏବଂ ଠକ ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। TRAI ଟେଲିକମ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ସ୍କ୍ରବିଂ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସେ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ଟେଲି ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀ / ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ସଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିସାରିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.