Home Top News ଦରମା, ପେନ୍‌ସନ୍ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ‘ଅଧିକାର’ – ବିଳମ୍ବରେ ଦେଲେ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ...

ଦରମା, ପେନ୍‌ସନ୍ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ‘ଅଧିକାର’ – ବିଳମ୍ବରେ ଦେଲେ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ – ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ

112

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୬-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦରମା, ପେନ୍‌ସନ୍ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ‘ଅଧିକାର’। ଦେୟ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୁଣାଣି କରିବା ପରେ ଏହିପରି ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାରଦିନ ଏହି ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି.ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏହି ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି।
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ସରକାର କୌଣସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ଏବଂ ପେନ୍‌ସନ୍‌କୁ ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଦରମା ଏବଂ ପେନସନ୍ ଦେବାରେ ବିଳମ୍ବରେ ସରକାର ଯଥାର୍ଥ ସୁଧ ଦେବା ଉଚିତ୍। କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିବା ଦରମା ଏବଂ ପେନସନ୍ ଉପରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦେବାକୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ଏକ ଅଧିକାର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ। ସେହିଭଳି, ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରଦାନ ରାଜ୍ୟକୁ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଅତୀତର ସେବା ପାଇଁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ପେନ୍‌ସନ୍‌ ତେଣୁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନିୟମାବଳୀ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଏକ ଅଧିକାରର ବିଷୟ ଅଟେ ଯାହା ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସେବାକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥାଏ ବୋଲି ବେଞ୍ଚ ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ସେସନ ଜଜଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମକଦ୍ଦମାର ଶୁଣାଣି କରି ଏହିପରି ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି କୋର୍ଟ। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ମାସ ପାଇଁ ବିଳମ୍ବିତ ବେତନ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ବାର୍ଷିକ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଏବଂ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟର କେବଳ ସୁଧ ଅଂଶକୁ ନେଇ ଶୀର୍ଷ ଅଦାଲତ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ। କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନ ଏବଂ ପେନ୍‌ସନ୍‌କୁ ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ରେ କିଛି ସମୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ। ଏ ବାବଦରେ ସରକାର ଏକ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଥିଲେ ଯେ, ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି କାରଣରୁ COVID-୧୯ ମହାମାରୀର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ଦରମା ଏବଂ ପେନସନ୍ ଦେୟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ପରେ ଏପ୍ରିଲରେ ସରକାର ଡାକ୍ତରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ପୋଲିସ ଏବଂ ପରିମଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତିନୋଟି ବିଭାଗର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦରମା ପୁନଃ ପ୍ରଦାନ ସମୟରେ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୨୬ ଏପ୍ରିଲରେ ମଧ୍ୟ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପୁନଃ ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେପଟେ ପୂର୍ବତନ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ସେସନ୍‌ ଜଜ୍ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ରିଟ୍ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବା ଅଧିକାର ଦର୍ଶାଇ ସେ ଅଟକାଯାଇଥିବା ଦରମା ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ସୁଧ ସହିତ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ।

ପ୍ରତି ମାସର ଶେଷ ତାରିଖରେ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍
ଏହି ପିଆଇଏଲ ଉପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଆର୍ଥିକ ସଂହିତାର ଧାରା ୭୨ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ଶେଷ ତାରିଖରେ ଦରମା ଦିବା ଉଚିତ। ବିଭାଗୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କିମ୍ବା ନ୍ୟାୟିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଯଦି କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର ଅସଦାଚରଣ କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପେନ୍‌ସନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରାଯାଇପାରିବ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୁହେଁ।

ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୨୧ ରେ ମିଳିଥିବା ଅଧିକାର ଏବଂ ଧାରା ୩୦୦ କ ରେ ମିଳିଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର ପରି ଦରମା ପାଇବା ଏକ ଅଧିକାର। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଦାରରେ ସୁଧ ସହିତ ଅଟକାଯାଇଥିବା ଦରମା ଏବଂ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେବଳ ସୁଧ ଦେବାର ଭାଗ ଉପରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ।

ଦରମା ବନ୍ଦ କରିବା ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ
ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ଏବଂ ପେନସନ୍ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଉତ୍ତମ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ସୁଧ ଦେବାର ଆଦେଶ ଠିକ୍ ନୁହେଁ।

ବିଳମ୍ବିତ ଦେୟ ଉପରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି.ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼୍ ଏବଂ ଏମ.ଆର. ଶାହାଙ୍କର ଖଣ୍ଡପୀଠ, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବା ଅଧିକାର, ତେବେ ସୁଧ ହାର ୧୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଓକିଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଇନ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ହାଇକୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ଯୁକ୍ତି ଉପରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସୁଧ ଦେବା ସରକାରଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ଅର୍ଥରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ, ସରକାର ଯେଉଁ ଦରମା ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ପ୍ରଦାନରେ ବିଳମ୍ବ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଉଚିତ ହାରରେ ସୁଧ ଦେବା ଉଚିତ୍। ବିଳମ୍ବିତ ଦେୟ ଉପରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଦେବାକୁ କୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.