ad
ଓଡ଼ିଶା

ବଡ ଖବର – ଏହି ଟ୍ରେନଗୁଡିକରେ ରହିବନି ଜେନେରାଲ ଏବଂ ସ୍ଲିପର କୋଚ, ସବୁ କୋଚ ହେବ ଏସି

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୧-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବଡ ଯୋଜନା। ତେଣୁ ରେଳ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୩୦ କିଲୋମିଟରରୁ ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ମେଲ / ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ ଚଳାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏହି ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକରେ NON-AC କୋଚ୍ ଯେପରିକୁ ସ୍ଲିପର ଏବଂ ସାଧାରଣ କୋଚ୍ ରହିବ ନାହିଁ।

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ଅନେକ ମାର୍ଗରେ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକଗୁଡିକର ନବିନୀକରଣ କରାଯାଉଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକ ଏହି ରୁଟରେ ଉଚ୍ଚ ବେଗରେ ଚଲାଯାଇପାରିବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୩୦ କିଲୋମିଟରରୁ ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଅନେକ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଯଦିଓ କେତେକ ମନୋନୀତ ଟ୍ରେନ୍ ୧୩୦ ବେଗରେ ଚାଲୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ଏକ ନାମକୁ ମାତ୍ର। ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳବାଇର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ୧୩୦ ରୁ ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ମେଲ ଚଲାଇବା ଏବଂ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ ଚଳାଇବା ଏବଂ ସେହିଭଳି ଟ୍ରେନର କୋଚ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି।

ଟ୍ରେନରେ କେବଳ ଏସି କୋଚ୍ ରହିବେ

ରେଳବାଇ କହିଛି ଯେ ଏଭଳି ଟ୍ରେନରେ NON-AC କୋଚ୍ ବଦଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏସି କୋଚ୍ ରହିବେ। କାରଣ ପବନ ଏବଂ ପାଣିପାଗକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହିପରି ସେମି ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଟ୍ରେନରେ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ଏସି କୋଚ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ରେଳବାଇ କହିଛି ଯେ, ଏହି ବେଗରେ ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନରେ ଏସି କୋଚ୍ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ତେବେ ରେଳବାଇ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ସମସ୍ତ ଟ୍ରେନରୁ ଏକା ବେଳେ ସ୍ଲିପର କୋଚ ଏବଂ ସାଧାରଣ କୋଚ୍ ହଟାଯାଉ ନାହିଁ। ସେମି ହାଇ ସ୍ପିଡ ଟ୍ରେନଗୁଡ଼ିକରେ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ।

କାପୁରଥାଲାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଚ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନାନୁସାରେ, ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ରେଳ କୋଚ୍ କାରଖାନା କାପୁରଥାଲାରେ ଏହିପରି କୋଚ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହିପରି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କିଛି ଟ୍ରେନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ହାୱଡ଼ା ମାର୍ଗରେ ସେମି ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଟ୍ରେନ୍ ହେବ। ଏଥିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏହିପରି ୨୦୦ ଟି ଟ୍ରେନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ।

ଏସି କୋଚ୍ ଭଡା NON-AC ସହିତ ସମାନ ହେବ

ରେଳବାଇ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ଯଦିଓ ଏହିପରି ଟ୍ରେନରେ ସ୍ଲିପର କୋଚ୍ ରହିବ ନାହିଁ, ତେବେ ବ୍ୟବହୃତ ଏସି କୋଚରେ ଭଡା ବିଶେଷ ଭାବରେ ଯତ୍ନ ନିଆଯିବ। ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ NON-AC କୋଚରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସୁଲଭ ହେବ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top