ad
ଓଡ଼ିଶା

ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ୁଥିବା ସୌଯ୍ୟଚକ୍ରରେ ସମ୍ମାନୀତ ବଲବିନ୍ଦର ସିଂ ସାନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା, ଏସଆଇଟି ଅନୁସନ୍ଧାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୬-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପଞ୍ଜାବରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିଥିବା ଏବଂ ସୌର୍ଯ୍ୟ ଚକ୍ର ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିବା ବଲବିନ୍ଦର ସିଂ ସାନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପଞ୍ଜାବର ତାରନ ତାରାନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଜଣା ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ତାଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦ ସିଂଙ୍କ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଏହି ମାମଲାରେ ଏସଆଇଟି ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସୌର୍ଯ୍ୟ ଚକ୍ରରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ବଲୱିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଆକ୍ରମଣର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ସିଏମ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦ ସିଂ ଡିଜି ଫିରୋଜପୁରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଏସଆଇଟି ଗଠନ କରିବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ତଥା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ୪ ଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି।

ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ମୋଟରସାଇକେଲ ଯୋଗେ ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ଜିଲ୍ଲାର ଭିକିୱିଣ୍ଡ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଥିବାବେଳେ ୬୨ ବର୍ଷିୟ ସାନ୍ଧୁଙ୍କ ଉପରକୁ ଚାରିଟି ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ। ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ସାନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ସାନ୍ଧୁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ରାଜ୍ୟରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ୁଥିଲେ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରେ ଖାଲିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦ ଶିଖରରେ ଥିବାବେଳେ ୧୬ ଟି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ବଲୱିନ୍ଦର ସିଂ ସାନ୍ଧୁଙ୍କ ଭାଇ ରଣଜିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତରନ ତରାନ ପୋଲିସର ସୁପାରିଶ କ୍ରମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସାନ୍ଧୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ତାଙ୍କ ପୁରା ପରିବାର ରହିଛନ୍ତି।

ବଲବିନ୍ଦର ସିଂ ସାନ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ। ସାନ୍ଧୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ଅନେକ ଲୋକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସାନ୍ଧୁଙ୍କୁ ୧୯୯୩ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୌର୍ଯ୍ୟ ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୌର୍ଯ୍ୟ ଚକ୍ରର ପତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବଲୱିନ୍ଦର ସିଂ ସାନ୍ଧୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇ ରଣଜିତ ସିଂ ସାନ୍ଧୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିରୋଧରେ ଥିଲେ। ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲେ। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୧୧ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସାନ୍ଧୁଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ୧୬ ଥର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।

ଏହି ପତ୍ରରେ ଲେଖାଯାଇଛିଯେ, ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ରୁ ୨୦୦ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ସାନ୍ଧୁ ଭାଇ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସାହସୀ ପତ୍ନୀ ଜଗଦୀଶ କୌର ସାନ୍ଧୁ ଏବଂ ବଲରାଜ କୌର ସାନ୍ଧୁଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ସଫଳତାର ସହ ବିଫଳ କରିଥିଲେ। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୯୦ ରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୯୦ ରେ ଏହି ପରିବାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ଘେରି ରହିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ଧରି ବିପଜ୍ଜନକ ଅସ୍ତ୍ରରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅସ୍ତ୍ରରେ ରକେଟ୍ ଲଞ୍ଚର୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣରେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ସ ଲଗାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପୋଲିସର କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ ନାହିଁ। ସାନ୍ଧୁ ଭାଇ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ସାନ୍ଧୁ ଭାଇ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିରୋଧ ଫଳରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ଏହି ପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ହତ୍ୟାଉଦ୍ୟକୁ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏମାନେ ବହୁତ ସାହସ ଦେଖାଇଛନ୍ତି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top