Home Coronavirus Outbreak ବଡ଼ ଖବର: COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଗାଇଡଲାଇନରୁ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ହଟିଲା

ବଡ଼ ଖବର: COVID-19 ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଗାଇଡଲାଇନରୁ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ହଟିଲା

91

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୭-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) COVID-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ ପ୍ରୋଟୋକଲରୁ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପିକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର) – କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଚିକିତ୍ସା ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥା ମଇ ୧୭ ରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଆଇସିଏମଆର ନ୍ୟାସନାଲ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସର ସଦସ୍ୟମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ COVID-୧୯ ମାମଲାରେ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ।

ମେ ୧୬ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ସଦସ୍ୟମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଗାଇଡଲାଇନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସେମାନେ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ଜାରି ରଖିବା ସପକ୍ଷରେ ନାହାଁନ୍ତି।

AIIMS / ICMR-COVID-19 ଜାତୀୟ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ / ମିଳିତ ମନିଟରିଂ ଗ୍ରୁପ୍, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଭାରତ ସରକାର “ବୟସ୍କ COVID19 ରୋଗୀଙ୍କ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଗାଇଡାନ୍ସ” ସଂଶୋଧନ କରି କନଭାଲେସେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ଡ୍ରପ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି, ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ COVID-୧୯ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା, ତାହା ଆଉ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ନାହିଁ। କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭାରତରେ କନଭାଲେସେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ମହାମାରୀ ଏବଂ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ମୁଖ୍ୟ ସମୀରଣ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ୱର ପ୍ରମାଣର ସିନ୍ଥେସିସ୍ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ବ୍ୟବହାରକୁ ସମର୍ଥନ କରୁନାହିଁ।

ଆଇସିଏମଆର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କୌ ଣସି ଲାଭ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ଲାଜ୍ମା ଥେରାପିର ପ୍ରଭାବକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ରାଣ୍ଡୋମାଇଜଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା। ଦେଶର ୩୯ ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୨ ରୁ ଜୁଲାଇ ୧୪ ମଧ୍ୟରେ ୪୬୪ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ପରୀକ୍ଷଣଗୁଡିକର ଫଳାଫଳରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ଯେଉଁମାନେ କନଭାଲେସେଣ୍ଟ୍ ପ୍ଲାଜମା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ କୌଣସି ବିଶେଷ ପାର୍ଥକ୍ୟ ପାଇନଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.