Home Top News ‘ନିୟମ ଉପରେ ନ୍ୟାୟାଳୟ ନୁହେଁ’ ସାବାସ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର – ଜିଲ୍ଲା ଜଜଙ୍କୁ ବଢ଼ିଆ ପାଠ ପଢ଼େଇଲେ,...

‘ନିୟମ ଉପରେ ନ୍ୟାୟାଳୟ ନୁହେଁ’ ସାବାସ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର – ଜିଲ୍ଲା ଜଜଙ୍କୁ ବଢ଼ିଆ ପାଠ ପଢ଼େଇଲେ, ଏବେ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡ଼ିଆରେ ଛୁଟିଛି ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ

59

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି। କିନ୍ତୁ ସେହି ଅଧିକାରର ଲାଭ ଉଠାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅଭାବ ନାହିଁ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ଟୋଲ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଜଣେ ଜିଲ୍ଲା ଜଜଙ୍କୁ ପରିହାସ କରାଯାଉଛି। ଏହା ଏକ ବିବାଦୀୟ ବିଷୟ ଯେ, ଟୋଲ ବୁଥରେ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ମାନେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥାନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଯୁକ୍ତି ଥିଲା ଯେ, ସେ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଦେଇ ଆସୁଥିଲେ ଏବଂ ସେ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଟୋଲ୍ ଦେଇନଥିଲେ। ତା’ପରେ ଟୋଲ ମ୍ୟାନେଜର ଆସି ତାଙ୍କୁ ଆଇନର ପାଠ ପଢ଼ାଇଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଥମେ କହିଥିଲେଯେ, ହାଇକୋର୍ଟର ବୋଲି କିନ୍ତୁ ମ୍ୟାନେଜର ଜାଣିପାରିଥିଲେ ସେ ଜଣେ ଜିଲ୍ଲାର ଜଜ୍ ବୋଲି। ସେ କୌଣସି ଭୟଭୀତ ନହୋଇ ଜଜଙ୍କର କ୍ଲାସ୍‌ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଜଜ ସାହେବଙ୍କୁ ଆଇନ୍‌ର ପାଠ ପଢ଼ାଇଥିଲେ।

ଟୋଲ୍ ମ୍ୟାନେଜର ଆସି ତାଙ୍କ କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଟୋଲ ମ୍ୟାନେଜର କହିଥିଲେ ଯେ, ଅଧିକାର ଅନୁଯାୟୀ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଟୋଲ ଦେବା ଛାଡ଼ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜିଲ୍ଲା କୋଟରୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଏହି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଆପଣଙ୍କୁ ଟୋଲ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ। କାରକୁ ୧୦ ମିନିଟ ଧରି ଟୋଲରେ ରଖିଥିବା ବିଚାରପତିଙ୍କ ସହିତ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ସହିତ ଅନେକ ବିତର୍କ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମ୍ୟାନେଜର, କିଛି ଶବ୍ଦରେ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ସମଗ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଧୂଳିସାତ କରିଥିଲେ।

ବିଚାରପତିଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଥିଲା ଯେ, ସେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଆସୁଥିଲେ ଏବଂ ସେ ସେଠାରେ ଟୋଲ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ମ୍ୟାନେଜର କହିଥିଲେ ଯେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକାରର ଭୁଲ ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ନିୟମଠାରୁ ଅଧିକ କୋର୍ଟ ନୁହେଁ। ଆପଣ ୮୦ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗରିବ ଲୋକମାନେ ତାରିଖ ପରେ ତାରିଖ କୋର୍ଟ ଦୌଡ଼ୁଛନ୍ତି।

ଟୋଲ ମ୍ୟାନେଜର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପରି ଲୋକମାନେ ଦେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଭୁଲ ଯୁକ୍ତି କରୁଛନ୍ତି। ମ୍ୟାନେଜର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଠିକ ହୋଇଥାନ୍ତେ ତେବେ ଟୋଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଇ ପ୍ରଥମେ ଟ୍ରକକୁ ଠାଡ଼ି ଦେଇଥାନ୍ତେ ଏବଂ ପରେ କଥା ହୋଇପାରିଥାନ୍ତେ।
ଏହି ଭିଡ଼ିଓଟି ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡ଼ିଆରେ ଦାଦି ଚାନ୍ଦୋ ତୋମାର ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଆଠ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଦେଖିସାରିଲେଣି। ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ଓଡ଼ିଆ ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଫିସର ଡଃ ଅରବିନ୍ଦ ପାଢ଼ି ରିଟ୍ୱିଟ କରି କ୍ୟାପସନ୍‌ ଲେଖିଛନ୍ତିଯେ, କେହି ଆଇନଠାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ନୁହେଁ! VVIP ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଥିବା ଭଦ୍ରଲୋକଙ୍କ ନୈତିକ ସାହସକୁ ନମସ୍କାର।”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.