Home ଓଡ଼ିଶା ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ କେବଳ ବିଏସ୍-୬ (BSVI) କାର୍, ବାଇକ୍ ଏବଂ ସ୍କୁଟର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ହେବ

ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ କେବଳ ବିଏସ୍-୬ (BSVI) କାର୍, ବାଇକ୍ ଏବଂ ସ୍କୁଟର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ହେବ

108

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ କେବଳ ନିର୍ମିତ ବିଏସ- ୦୬ (BS- VI) ର ବାହାନଗୁଡ଼ିକର ପଞ୍ଜିକରଣ ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହି କାରଣରୁ, ସୋରୁମ୍ ଗୁଡ଼ିକରେ ଷ୍ଟକ୍ ରେ ରଖାଯାଇଥିବା ବିଏସ୍ -୪ ଗାଡିଗୁଡିକୁ ରିହାତି ଦେଇ ସହର ସମେତ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ବାଇକ୍ ଡିଲରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହଟାଇ ଦିଆଯାଉଛି। କାରଣ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୁଣି ଥରେ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ଯେ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ BS4 ଗାଡି ବିକ୍ରି ହେବ ନାହିଁ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୭ ରୁ ସାରା ଦେଶରେ BS-4 ନିୟମ ଲାଗୁ ହେଲା। ୨୦୧୬ ମସିହାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଦେଶରେ BS-5 ନିୟମ ଗ୍ରହଣ ନକରି ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା BS-6 ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ।

୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ BS4 ଗାଡି ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଡିଲରମାନେ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ। ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ କୋର୍ଟ ସେମାନଙ୍କୁ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେବା ଉଚିତ୍, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ଷ୍ଟକ୍ ରେ ରଖାଯାଇଥିବା BS4 ଗାଡି ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଆବେଦନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ରିଲିଫ ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.