Home Top News ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିବିଏସଇ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ନାହିଁ – ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ

ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିବିଏସଇ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ନାହିଁ – ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ

20

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୨ ଡିସେମ୍ବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖ୍ରୀଆଲ୍ ନିଶଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଫେବୃଆରୀ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ନାହିଁ। ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫେବୃଆରୀ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଫେବୃଆରୀ ପରେ ପରୀକ୍ଷା କେବେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଆମେ ଚୟନ କରିବୁ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ। ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଲିଛି।

ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଅବଧିରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଯୋଦ୍ଧା ଭଳି ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାରେ ସେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିନାହାଁନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (AI) ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ହେଉଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ଏଆଇ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହେବ।

– ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ – ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ସମ୍ଭବ କି? ଏହାକୁ ତିନି ମାସ ପାଇଁ ବିଳମ୍ବ କରାଯାଇପାରିବ କି? ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହ ଅଛନ୍ତି। ଆମେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛୁ। ଆମେ କରୋନା ଯୁଗରେ JEE Main ଏବଂ NEET ପରି ବଡ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲୁ। ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାଗୁଡ଼ିକର ଉଦାହରଣ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଜାନୁଆରୀ-ଫେବୃଆରୀରେ କୌଣସି ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ନାହିଁ। ଫେବୃଆରୀ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଫେବୃଆରୀ ପରେ ପରୀକ୍ଷା କେବେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଆମେ ଚୟନ କରିବୁ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ। ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଲିଛି।

– ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି।

– CBSE, KVS, JNV, NVS ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା।
CBSE, ଏପ୍ରିଲରୁ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ୪.୮୦ ଲକ୍ଷ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲା। କେଭିଏସ୍ ୧୫ ହଜାର ଏବଂ ଜବାହର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଲୟ (ଜେଏନଭି) ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ।

– ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ନିଜେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (AI) ପ୍ରଚଳନ କରାଯାଉଛି। ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହେବ ଯାହା ନିଜେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ AI ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିବ।

– ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ ଭୋକେସନାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଶ୍ରେଣୀ ୬ ରୁ ଆସୁଛି। ଏହା ଏକ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ସହିତ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବ। ଏହି ଜ୍ଞାନ କେବଳ ବହିରେ ସୀମିତ ରହିବ ନାହିଁ। ଆମେ ଚାହୁଁ ଏହା ସମସ୍ତ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉ। ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଲିମ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

– ଯେପରି ମୁଁ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲି, ସେହିଭଳି ମୁଁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ଜାଣିବାକୁ ଚାହେଁ।

– କରୋନା ସମୟରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଯୋଦ୍ଧା ପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଛାତ୍ରଙ୍କର ବର୍ଷକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ଶିକ୍ଷକମାନେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ କଠିନ ସମୟରେ ଯୋଦ୍ଧା ପରି କାମ କରିଛନ୍ତି।

– ଆମ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଉଚ୍ଚସ୍ଥାନରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ ଅଛନ୍ତି, ଯାହା ପଛରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।

– ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ, ‘ କରୋନା ପରି କଠିନ ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିବାରୁ ମୁଁ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି। ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୃତଜ୍ଞ ମୁଁ ଶିକ୍ଷକଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା କରିଛି। ତେଣୁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କର ଶକ୍ତି ବୁଝିପାରୁଛି।

ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ, ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ CBSE ଦଶମ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୧ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ତାହା ସମ୍ଭବ ହେଲା ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.