Home Top News NEET 2021 : NEET ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଘୋଷିତ, ଏଥର ପରୀକ୍ଷା ୧୧ ଟି ଭାଷାରେ...

NEET 2021 : NEET ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଘୋଷିତ, ଏଥର ପରୀକ୍ଷା ୧୧ ଟି ଭାଷାରେ ହେବ

56

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) NEET 2021 ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। ନ୍ୟାସନାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି NTA, NEET 2021 ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛି।ଏଥର ଏହି ପରୀକ୍ଷା ୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକର ସ୍ନାତକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ NEET ପରୀକ୍ଷା ମୋଟ ୧୧ ଟି ଭାଷାରେ କରାଯିବ।

MBTA / BDS ରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ NEET ପରୀକ୍ଷାର ତାରିଖ NTA (nta.ac.in) ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। NEET 2021 ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପ୍ରାୟ ୧୪ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ପ୍ରତିବର୍ଷ NEET ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରନ୍ତି।

MBBS / BDS ରେ ଆଡମିଶନ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ NEET, ntaneet.nic.in ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ।

NEET ପରୀକ୍ଷା ଦେବାପାଇଁ ଇଚ୍ଛୁକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ୧୭ ରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିସହ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ସହିତ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ବର୍ଷ, ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ହାଜର ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ମଧ୍ୟ NEET 2021 ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ।

ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଆବେଦନ ଫର୍ମ, ଦଶମ, ଦ୍ୱାଦଶ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, ଆଧାର କାର୍ଡ, ପାସପୋର୍ଟ ନମ୍ବର, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବିବରଣୀ ସହିତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ସ୍କାନ ହୋଇଥିବା କପି ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ସହିତ, ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜ୍ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍, ଦସ୍ତଖତ ଏବଂ ବାମ ହାତର ଆଙ୍ଗୁଠି ଛାପର ଏକ କପି ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଦେଶର ସ୍ଵୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ମେଡିକାଲ କଲେଜ, ଡେଣ୍ଟାଲ କଲେଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ MBBS ଏବଂ BDS ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ NEET ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.