ad
ଓଡ଼ିଶା

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ : ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିମାନ ସଂଶୋଧନ ବିଧେୟକ ପାସ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଲୋକସଭାରେ ଭାଷଣ ଦେବାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଏକ ପ୍ରକାରର ତୁମ୍ବିତୋଫାନ ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିତର୍କ ପାଇଁ ବିରୋଧୀଦଳ ଦେଇଥିବା ଦାବିର ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ସିଂ ନିକଟରେ ମସ୍କୋରେ ତାଙ୍କର ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଜେନ ୱେ ୱେଙ୍ଗେଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ସୋମବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ଲଦାଖରେ ଥିବା ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ ଲାଇନ୍ ଅଫ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରେ ଚୀନ୍ ସହ ବିବାଦ, COVID-୧୯ ପରିସ୍ଥିତି, ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବନତି ଏବଂ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଆଶା କରାଯାଉଛି ଏହି ଅଧିବେଶନରେ।

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ : ହାଇଲାଇଟ୍ସ
– ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୯ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।
– ଚୀନ୍ ସ୍ନୁପିଂ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ସ୍ଥଗିତ ନୋଟିସ୍ ଦେଇଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ ସଂସଦରେ ସ୍ଥଗିତ ନୋଟିସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜନେତାଙ୍କ ସମେତ ୧୦, ୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ଚୀନ୍ ରାଡାରରେ ଅଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମାନିକମ୍ ଟାଗୋର ଏବଂ ଅଧିର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଟାଗୋର ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସରକାର ଏବଂ ସୈନ୍ୟ ହଜାର ହଜାର ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ରାଜନେତା, ଅମଲାତନ୍ତ୍ର, ସାମ୍ବାଦିକ ଅଛନ୍ତି।

ଲକଡାଉନ୍ ରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଲକ୍ଷରୁ ୨୯ ଲକ୍ଷ ମାମଲା ଏବଂ ୩୭, ୦୦୦ ରୁ ୭୮, ୦୦୦ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକାଯାଇପାରିଛି।
ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଆଜି ଡଃ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଲକଡାଉନ୍ ରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଲକ୍ଷରୁ ୨୯ ଲକ୍ଷ ମାମଲା ଏବଂ ୩୭, ୦୦୦ ରୁ ୭୮, ୦୦୦ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକାଯାଇପାରିଛି। ଏହି ୪ ମାସରେ ଅତିରିକ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି, PPE କିଟ୍, N୯୫ ମାସ୍କ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଭଳି ଭାରତୀୟ ଜଟିଳ ଉପାଦାନ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି।

COVID-୧୯ ମୃତ୍ୟୁହାର ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ଯଥାକ୍ରମେ ୧.୬୭% ଏବଂ ୭୭.୬୫% ଅଟେ। ଭାରତ ଏହାର ମାମଲା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁକୁ ପ୍ରତି ମିଲିୟନରେ ୩, ୩୨୦ ମାମଲାରେ ସୀମିତ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରତି ମିଲିୟନରେ ୫୫ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଯାହା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବନିମ୍ନତମ ବୋଲି ରାଜ୍ୟସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟସଭା ବିମାନ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍, ୨୦୨୦ ପାସ୍
ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍ ଏସ୍ ପୁରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତିଯେ, ୨୦୦୬ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ବିମାନବନ୍ଦରର ଘରୋଇକରଣ କରାଯାଇଥିଲା।
୨୦୦୬ ରେ ଘରୋଇକରଣ ହୋଇଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଆମର ଟ୍ରାଫିକ୍ ଏବଂ ରୋଜଗାରର ୩୩% ଅଟେ। ୨୦୧୮ ରେ ମିଳିତ ଭାବେ ହୋଇଥିବା ଛଅଟି ବିମାନବନ୍ଦରର କେବଳ ୯% ଅଟେ। ବିମାନ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ୨୦୨୦ ସମୟରେ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍ ଏସ୍ ପୁରୀ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ: ଏନସିପି ସାଂସଦ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପଟେଲ।

ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍ ଉପରେ ବିତର୍କ ସମୟରେ ଏନସିପି ସାଂସଦ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପଟେଲ କହିଥିଲେଯେ, “ବର୍ଷରେ ୪-୫% ଲୋକ ବର୍ଷକରେ ଥରେ ଉଡ଼ାଣ ଭରିଥାନ୍ତି। ଯଦି ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୦-୧୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ବିମାନ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆମକୁ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ। COVID-୧୯ କାରଣରୁ ବିମାନ ସେବା ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ। ”

ଟିଏମସି ସାଂସଦ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ମିଶନ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।
ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଟିଏମସି ସାଂସଦ ଦୀନେଶ ତ୍ରିବେଦୀ କହିଥିଲେଯେ, “ବନ୍ଦେ ଭାରତ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ବିଦେଶରୁ ବହୁ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥିବାରୁ ମୁଁ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଜରୁରୀ ଏବଂ ଏହା କିଏ କଲା। ଏହା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ହିଁ କରିପାରିଛି। ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଗଠନ ଶୈଳୀ ବଦଳାଇ ପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଦୟାକରି ଏହାକୁ ବିକ୍ରୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଅଛି ତ ଭାରତ ଅଛି।”

୬ ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଆଦାନୀଙ୍କୁ ଦେବା ଉପରେ କେସି ବେଣୁଗୋପାଳ

ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ଛଅଟି ବିମାନବନ୍ଦରର ପରିଚାଳନା ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଡ୍ ଜିତିଛି। ଏକକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାକୁ ବିମାନବନ୍ଦର ଦେବାରେ ଆଦର୍ଶର ସ୍ପଷ୍ଟ ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଛି। ସରକାର, ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ବିଭାଗର ପରାମର୍ଶକୁ ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି। ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଆଦାନୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସମସ୍ତ ଛଅଟି ବିଡ୍ ଜିତିବାକୁ ସକ୍ଷମ କଲା ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ କେସି ବେଣୁ ଗୋପାଳ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ସଂସଦର ଉପର ସଦନରେ ବିମାନ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ନାଗରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ପୁରୀ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ସରକାର ମନୋରଞ୍ଜନ ଶିଳ୍ପ ସହିତ ଛିଡା ହେବା ଜରୁରୀ। କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକଙ୍କ ହେତୁ ଏହାର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଜୟା ବଚ୍ଚନ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳର ସଂସଦ ସଦସ୍ୟ (ସାଂସଦମାନେ) ସଂସଦରେ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସମ୍ମୁଖରେ ‘କୃଷକ ବିରୋଧୀ ନିୟମ’ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦାବିରେ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ।

ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ସାଂସଦ ଜୟା ବଚ୍ଚନ ‘ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପକୁ ବଦନାମ କରିବା ଷଡଯନ୍ତ୍ର’ ଉପରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଶୂନ୍ୟକାଳ ନୋଟିସ ଦେଇଥିଲେ।

ଡିଏମକେ ସାଂସଦ ତିରୁଚି ଶିବା ‘NEET ପରୀକ୍ଷା ଦେବାର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ, ଯାହା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ନେଇ’ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଶୂନ୍ୟକାଳ ନୋଟିସ ଦେଇଛି।

‘ମରାଠା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା’ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାଜୀବ ସତ୍ୟଭ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଶୂନ୍ୟକାଳ ନୋଟିସ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳର ସଂସଦ (ସାଂସଦ) ‘କୃଷକ ବିରୋଧୀ ନୀତି’ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦାବିରେ ସଂସଦରେ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସମ୍ମୁଖରେ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top