Home Coronavirus Outbreak ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ନୁହେଁ, ବରଂ ଟ୍ୱିଟରରୁ ଏହାର ସମାଲୋଚନାକୁ ହଟାଇବା...

ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ନୁହେଁ, ବରଂ ଟ୍ୱିଟରରୁ ଏହାର ସମାଲୋଚନାକୁ ହଟାଇବା : ଲାନସେଟ୍

70

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୮-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଖ୍ୟାତନାମା ମେଡିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଲାନସେଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ସମ୍ପାଦକୀୟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ମୋଦୀ ସରକାର ସମାଲୋଚନା ତଥା ଖୋଲା ଆଲୋଚନାକୁ ଚପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ଯାହାକି କ୍ଷମଣୀୟ ନୁହେଁ।

ମେଡିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଲାନସେଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ସମ୍ପାଦକୀୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପାଦକୀୟରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ନୁହେଁ ବରଂ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏହାର ସମାଲୋଚନାକୁ ହଟାଇବା। ଏହି ସମ୍ପାଦକୀୟକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଏବେ ସରକାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମାଲୋଚନା ତଥା ଖୋଲା ଆଲୋଚନାକୁ ଚପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ଯାହା କ୍ଷମଣୀୟ ନୁହେଁ। ସମ୍ପାଦକୀୟ, ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ହେଲଥ୍ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସ ଏଣ୍ଡ ଇଭାଲ୍ୟୁଏସନ୍‌ ର ଆକଳନ ବିଷୟରେ କରିଛି। ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଅଗଷ୍ଟ ୧ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ କରୋନାରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବ।

ସରକାର ଏହି ଚେତାବନୀକୁ ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି।

ସମ୍ପାଦକୀୟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଯଦି ଏହା ଘଟେ ତେବେ ସୁପରସ୍ପ୍ରେଡର ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ସତ୍ତ୍ୱେ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଦାୟୀ ରହିବେ। ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ରାଜନୈତିକ ରାଲି ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଭାରତରେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। ଟୀକାକରଣକୁ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଟିକା ଯୋଗାଣକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ସରକାର ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ। ଏହାସହ ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ସରକାର ଏହି ସଂଖ୍ୟାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଉଚିତ୍।

କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି

ଏହି ସମ୍ପାଦକୀୟ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି। ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅଜୟ ମାକନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପତ୍ରିକା ଲାନସେଟ୍ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆଡକୁ ନୁହେଁ ବରଂ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏକ ସ୍ୱୟଂ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି। ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ୧ ମିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଆସନ୍ତା ୮୦ ଦିନରେ ସାତ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ହତ୍ୟା ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ମାକନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଏଇଏମ୍‌ଏ ସମସ୍ତଙ୍କର ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ କହିଛି। କଂଗ୍ରେସ ନେତା କହିଛନ୍ତି, ‘ଯାହା କୁହାଯାଉଛି ତାହା ହେଉଛି ଲାନସେଟ୍ କିମ୍ବା ଆଇଏମଏ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ବାରମ୍ବାର ଏହି କଥା କହୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ଚିଠିକୁ ଏକ ଖରାପ ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ସରକାର ଆଇଏମଏ ଏବଂ ଲାନସେଟକୁ ଶ୍ରେୟ ଦେବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ପରାମର୍ଶ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ।

ସଂପାଦକୀରେ କୁହାଯାଇଛିଯେ, ଉଚ୍ଚ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ମହାମାରୀ ଉପରେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ବିଜୟ ଘୋଷଣା କରିଦେଇଥିଲେ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଦର୍ଶାଇ ସମ୍ପାଦକୀୟରେ ଲେଖାଯାଇଛିଯେ, ଭାରତ ‘ଏଣ୍ଡଗେମ୍’ରେ ଅଛି, ଯାହାକି ତତ୍ପରତାକୁ ଦର୍ଶାଏ କିନ୍ତୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ନୁହେଁ। ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାର ତ୍ରୁଟି ଦର୍ଶାଇଥିବା ବେଳେ ଲାନସେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ-ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ବିପଦ ଏବଂ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ସର ବାରମ୍ବାର ଚେତାବନୀ ସତ୍ତ୍ୱେ ଭାରତ COVID-19 କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି କହିବା ମିଥ୍ୟା ପରାମର୍ଶ ଦେବାଯେ, ଭାରତ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଜାନୁଆରୀରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସେରୋ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କେବଳ ୨୧% ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରତିଶତ SARS-CoV-୨ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଅଛି।

ଧାର୍ମିକ ତଥା ରାଜନୈତିକ ସମାରୋହକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ପତ୍ରିକା ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି – ଏବଂ COVID-୧୯ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି କହିଛି। ପଦକ୍ଷେପ ଅଭାବରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ବୋଲି ସମ୍ପାଦକୀୟ କହିଛି।

COVID-୧୯ ମୂଳତଃ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଭାରତର COVID-୧୯ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ଆରମ୍ଭକୁ ମନ୍ଥର କରିଦେଇଥିଲା, ଯାହାକି ଜନସଂଖ୍ୟାର ୨% ରୁ କମ୍ ଟିକାକରଣ ହୋଇଥିଲା। ଫେଡେରାଲ ସ୍ତରରେ ଭାରତର ଟୀକାକରଣ ଯୋଜନା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଅଲଗା ହୋଇଗଲା। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସହିତ ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ବୃଦ୍ଧି, ଯୋଗାଣ, ଏବଂ ଟିକା ଡୋଜ ପାଇଁ ଏକ ବଜାର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଯେଉଁଥିରେ ସରକାର ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ନକରି ସରକାର ହଠାତ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବଦଳାଇଲେ ବୋଲି ଲାନସେଟ୍ ସମ୍ପାଦକୀୟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ପତ୍ରିକାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶର ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରବନ୍ଧନ ବିନା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ତୁରନ୍ତ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଢଙ୍ଗରେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ବେଗରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିରେ ଦୁଇଟି ତତକ୍ଷଣାତ୍ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦେଖାଯାଇଛି।
୧ – ଟିକା ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି (ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ବିଦେଶରୁ ଆସିବା ଉଚିତ) ଏବଂ
୨ – ଏକ ସୁ ବଣ୍ଟନ ଅଭିଯାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଯାହା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଗରିବ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ, ଯେଉଁମାନେ “ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି”।
ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସରକାର ସ୍ଥାନୀୟ ତଥା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ଯାହାକି ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଜାଣେ ଏବଂ ଟିକା ପାଇଁ ଏକ ସମାନ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

ଟିକା ବାହାର କରାଯିବାବେଳେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ହ୍ରାସ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଲାନସେଟ୍ ଏହି ସମ୍ପାଦକୀୟରେ କହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛି ଏହାଛ଼ଡ଼ା ମହାମାରୀ ବକ୍ରକୁ ବଙ୍କା କରିବାକୁ ହେଲେ ଟିକାକରଣରେ ପ୍ରଖରତା ଏବଂ କଣ ଘଟୁଛି ଏବଂ କଣ ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବୁଝାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ସମ୍ପାଦକୀୟ କହିଛି ଯେ, ସରକାର ଏକ ନୂତନ ଫେଡେରାଲ ଲକଡାଉନ୍ ସମ୍ଭାବନାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ରୋଗ ନିବାରଣ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମାସ୍କିଂ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ଜନସମାବେଶ ବନ୍ଦ କରିବା, ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି।
ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହେବା ଏବଂ ଖୋଲା ଆଲୋଚନାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ଆବଶ୍ୟକ। ଯାହାକି ମୋଦି ସରକାରରେ ହେଉନାହଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର ହେଲଥ୍ ମେଟ୍ରିକ୍ସ ଏବଂ ଇଭାଲ୍ୟୁଏସନ୍‌ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଆକଳନକୁ ଦର୍ଶାଇ ଲାନସେଟ୍ କହିଛିଯେ, ଅଗଷ୍ଟ ୧ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ COVID-୧୯ ରେ ୧ ମିଲିୟନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୦ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁ ଦେଖିପାରେ। “ଯଦି ଏହି ଫଳାଫଳ ଘଟେ ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପାଇଁ ଏହା ଆତ୍ମଘାତୀ ହେବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଦାୟୀ ରହିବେ। COVID-୧୯ କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଫଳତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସରକାରଙ୍କ COVID-୧୯ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ କରିନଥିଲା। ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପରିଣାମ ଆମ ସମ୍ମୁଖରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ସଙ୍କଟ ବଢ଼ୁଥିବାବେଳେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରିବ ବୋଲି ସମ୍ପାଦକୀୟ କହିଛି।

ଏହି ପୁନଃନିର୍ମାଣ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାର ସଫଳତା ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ।

ସମ୍ପାଦକୀୟ ଏହି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ COVID-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ବେଡ୍ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ସିଲିଣ୍ଡର ଖୋଜିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଦିନ, COVID-୧୯ ଯୋଗୁଁ ଭାରତ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ଏଥିରେ ୪, ୧୮୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଦେଶରେ ୪, ୦୧, ୦୭୮ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଦିନରେ ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ରୋଗ ହୋଇଛି।

ଅପର ପକ୍ଷରେ, ଭୂତାଣୁ ସହ ଦେଶ ଲଢ଼ୁଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ତଥା ମହାମାରୀ ମୁକାବିଲାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆଗରେ ରଖିଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରୁଛି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମେଡିକାଲ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଦି ଲାନସେଟର ସମ୍ପାଦକୀୟରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.