ad
ଓଡ଼ିଶା

ନଭେମ୍ବରରୁ ଆସାମରେ ସମସ୍ତ ମଦ୍ରାସା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତ ସ୍କୁଲରେ ପଡ଼ିବ ତାଲା – ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪ ଅକ୍ଟୋବର (ଓଡିଆ ପୁଅ) ଆସାମର ବିଜେପି ବିଧାୟକ ତଥା ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ଶର୍ମା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନଭେମ୍ବରରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ମଦ୍ରାସା ବନ୍ଦ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ସଂସ୍କୃତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହେବ ବୋଲି ଜାତୀୟ ଗଣ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସମସ୍ତ ମଦ୍ରାସାକୁ ନିୟମିତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିଣତ କରାଯିବ କିମ୍ବା କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ଏବଂ ମଦ୍ରାସା ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏଥିପାଇଁ ନଭେମ୍ବରରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯିବ। ”

ମାଡ୍ରାସ ହେଉଛି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଯେଉଁଠାରେ ଗଣିତ, ବ୍ୟାକରଣ, କବିତା ଏବଂ ଇତିହାସ ସହିତ କୁରାନ ଏବଂ ଇସଲାମ ନିୟମ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ। ଶିକ୍ଷାଗତ ତଥା ଅନୁସନ୍ଧାନ ୱେବସାଇଟ୍ ଦି ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ସରକାର ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୪ % ମୁସଲମାନ ଛାତ୍ର ଦେଶର ମଦ୍ରାସାଗୁଡ଼ିକରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି।

ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଆସାମ ସରକାର ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ନକରିବା, ମଦ୍ରାସାକୁ ନିୟମିତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିଣତ କରିବା କିମ୍ବା ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଏବଂ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ମୋ ମତରେ, ସରକାରୀ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ କୁରାନ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଯଦି ଆମକୁ ଏହା କରିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ଆମକୁ ଉଭୟ ବାଇବଲ ଏବଂ ଭଗବଦ୍ ଗୀତା ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ୍। ତେଣୁ ଆମେ ସମାନତା ଆଣିବା ପାଇଁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ରାଜ୍ୟ ମାଦ୍ରାସା ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (SMEB) ଅନୁଯାୟୀ ଆସାମରେ ୬୧୪ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ମାଦ୍ରାସା ରହିଛି। SMEB ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ୪୦୦ ଟି ଉଚ୍ଚ ମଦ୍ରାସା, ୧୧୨ ଟି ଜୁନିୟର ହାଇ ମଦ୍ରାସା ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୦୨ ଟି ସିନିୟର ମଦ୍ରାସା। ସମୁଦାୟ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ମଦ୍ରାସା ମଧ୍ୟରୁ ୫୭ ଟି ବାଳିକାମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ୩ ଟି ବାଳକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ୫୫୪ ଟି ସହ-ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ରହିଛି। ୧୭ ଟି ମଦ୍ରାସା ଉର୍ଦ୍ଦୁ ମାଧ୍ୟମରେ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top