Home Top News CBSE ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର – ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଆରମ୍ଭ କଲେ ସିବିଏସ୍ଇ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ...

CBSE ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର – ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଆରମ୍ଭ କଲେ ସିବିଏସ୍ଇ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଫ୍ରେମୱାର୍କ, ଏହି ଛାତ୍ରମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ

78

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୪-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) ଆଜି ବିଜ୍ଞାନ, ଗଣିତ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଭିତ୍ତିକ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଫ୍ରେମ୍‌ୱାର୍କ ଢାଞ୍ଚା ଘୋଷଣା କରିଛି। ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ framework ୬ଷ୍ଟରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ଶିକ୍ଷଣ ଫଳାଫଳକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି।

ବ୍ରିଟିଶ୍ କାଉନସିଲ୍ ଆଲଫାପ୍ଲସ୍ ସହିତ ବ୍ରିଟେନର ଜ୍ଞାନ ସହଭାଗୀତାରେ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଶିକ୍ଷଣ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ମଡେଲଗୁଡିକର ବ୍ୟାପକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ ପରେ ଏହି ଢ଼ାଞ୍ଚାକୁ ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ବିକଶିତ କରିଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା CBSE ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଢ଼ାଞ୍ଚା ୬ଷ୍ଠ ରୁ ୧୦ ଶ୍ରେଣୀରେ ଶିକ୍ଷିତ ବିଜ୍ଞାନ, ଗଣିତ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ପାଠ୍ୟର ସ୍ତରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ନ୍ୟାସନାଲ ଏଜୁକେସନ୍ ପଲିସି (NEP ୨୦୨୦) ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଢାଞ୍ଚାକୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ଉଚ୍ଚମାନର ଚିନ୍ତାଧାରା, ସମାଲୋଚକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ ବ୍ୟବହାର କରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଧାରଣା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ଏହି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଢ଼ାଞ୍ଚା NCERT ଏବଂ CBSE ସିଲାବସ୍ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଂରାଜୀ, ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଗଣିତ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକର ସ୍ତରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ସିବିଏସ୍ଇର ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରକଳ୍ପ କ୍ରିଏଟିଭ୍ ଚିନ୍ତାଧାରା, ସମାଲୋଚନାକାରୀ ଚିନ୍ତାଧାରା, ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ, ଆତ୍ମ ସଚେତନତା, ସହାନୁଭୂତି, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା, ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଯୋଗାଯୋଗ, ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ, ଚାପକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ଏବଂ ଭାବପ୍ରବଣତା ଭଳି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଟି ଜୀବନ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି।

ବ୍ରିଟିଶ୍ କାଉନସିଲ୍ ସହିତ CBSE ର ଏହି ମେରିଟ୍-ଆଧାରିତ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରକଳ୍ପ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ବ୍ୟବହାରିକ ଜ୍ଞାନର ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ। ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଭିତରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିୟମିତ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ଜ୍ଞାନ ସହିତ ନୂତନ ସିବିଏସ୍ଇ ସିଷ୍ଟମ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ସିବିଏସ୍ଇ ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା ମେ ୪ ରୁ ଜୁନ୍ ୭, ୨୦୨୧ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ୧୨ ମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ୪ ମଇରୁ ୧୧ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.