Home ଓଡ଼ିଶା ଅଧିକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ହେବ JEE- ମେନ୍ ପରୀକ୍ଷା – କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ

ଅଧିକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ହେବ JEE- ମେନ୍ ପରୀକ୍ଷା – କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ

62

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଏନଆଇଟି) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ NTA ଅଧିକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ JEE ମେନ ପରୀକ୍ଷା କରିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖ୍ରୀଆଲ୍ ନିଶଙ୍କ ଗୁରୁବାରଦିନ କହିଛନ୍ତି। NTA ଚଳିତ ବର୍ଷ ତିନୋଟି ଭାଷା (ଇଂରାଜୀ, ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟୀ)ରେ JEE ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା।

ମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, NEP ୨୦୨୦ ର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଅନୁଯାୟୀ, JEE (ମେନ୍) ର ମିଳିତ ଆଡମିଶନ ବୋର୍ଡ ଭାରତର ଅଧିକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ JEE (ମେନ୍) ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ କରାଯିବ ଯେଉଁଠାରେ ରାଜ୍ୟ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରବେଶ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଭାଷାରେ କରାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷାକୁ ଆଧାର କରି ସ୍ଥିର କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

‘JEE (ମେନ୍) ଉପରେ ଆଧାର କରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଉଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ରାଜ୍ୟ ଭାଷା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ। JAB ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବାରେ ଏବଂ ଅଧିକ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

କେଉଁ କେଉଁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାଗୁଡ଼ିକରେ JEE-Main କରାଯିବ ସେନେଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଧିକ ବିବରଣୀ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପାଇଁ ସେ କୌଣସି ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ପରାମର୍ଶ ଆଧାରରେ JEE-Main ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ NTA ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ।

NTA ୧୧ ଟି ଭାଷାରେ NEET ପରୀକ୍ଷା କରିଥାଏ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ପରୀକ୍ଷା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ହିନ୍ଦୀ, ବଙ୍ଗାଳୀ, ଆସାମ ଏବଂ ତାମିଲରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କର ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା।

ଚଲିତ ବର୍ଷ NEET ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୬ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ର ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୯.୦୮ ପ୍ରତିଶତ ଇଂରାଜୀରେ, ହିନ୍ଦୀରେ ୧୨.୮୦ ପ୍ରତିଶତ, ଗୁଜୁରାଟୀରେ ୩.୭୦ ପ୍ରତିଶତ, ବଙ୍ଗାଳୀରେ ୨.୨୯ ପ୍ରତିଶତ, ତାମିଲରେ ୧.୦୭ ପ୍ରତିଶତ, ମରାଠୀରେ ୦.୩୯ ପ୍ରତିଶତ, ଆସାମୀରେ ୦.୩୩ ପ୍ରତିଶତ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉର୍ଦ୍ଦୁରେ ୦.୧୨ ପ୍ରତିଶତ, ତେଲୁଗୁ ଭାଷାରେ ୦.୧୦ ପ୍ରତିଶତ, କନ୍ନଡରେ ୦.୦୬ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଓଡିଆରେ ୦.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.