Home ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କାରଣରୁ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇପାରନ୍ତି – ରିପୋର୍ଟ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କାରଣରୁ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇପାରନ୍ତି – ରିପୋର୍ଟ

159

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଜାପାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅସୁସ୍ଥତା କରାଣରୁ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିବେ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ରଏଟର୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ୬୫ ବର୍ଷିୟ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ, ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘଦୀନ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ବିଗିଡିଯିବା କାରଣରୁ, ଯେପରିକି ସରକାରଙ୍କୁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ ତାହା ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ହସ୍ପିଟାଲ ବାରମ୍ବାର ଯିବା କାରଣରୁ ଆବେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ କି ନାହିଁ ତାହା ଅନେକ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି।

ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେଉଁଠାରେ ସେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବଢ଼ୁଥିବା ଚିନ୍ତାଧାରା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ସେ ଆଜି ଜୁନ୍ ପରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଉପସ୍ଥିତ ହେବେ।

ଆବେ, କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରେ କ୍ରନିକ୍ କଣ୍ଡିସନ ଅଲସରାଟିଭ କୋଲାଇଟିସ୍ ସମ୍ମୁଖୀନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି।

ତେବେ ଯଦିଓ ତାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ହସ୍ପିଟାଲ ଭିଜିଟ୍ ବିଷୟରେ କୌଣସି ବିବରଣୀ ନାହିଁ, କାରଣ ସେ କେବଳ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ସରକାରୀ ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ।

୨୦୧୨ ପରଠାରୁ ଆବେ ଜାପାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିର ପୁନରୁତ୍ଥାନ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ଏବଂ ନମନୀୟ ଆର୍ଥିକ ନୀତିକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ‘ଆବେନୋମିକ୍ସ’ ପାଇଁ ସେ ବେଶ୍ ଜଣାଶୁଣା।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆବେ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଜାପାନରେ କିଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜାପାନର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସିଗେରୁ ଇସିବା ଏବଂ ତରୋ କୋନୋ-ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ଥିବା ୟଶିହେଡ଼୍ ସୁଗା ଅଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.