ad
ଓଡ଼ିଶା

ବଡ ଖବର : ଆଜିଠାରୁ ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ସେବା, ଏହିପରି ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯-୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ କରୋନା ସଙ୍କଟରେ ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଆଜିଠାରୁ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଏସି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରରେ ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂର ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳବାଇର PRO ଶିବାଜୀ ସୂତାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସୁବିଧା ୩୦ ଜୁନ୍ ଏବଂ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ତାରିଖ ପାଇଁ ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ, ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକରେ ବୁକିଂ କରାଯାଇପାରିବ ଯାହାର ସଂଖ୍ୟା ୦ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ।

ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ
– ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଜୁନ୍ ୩୦ ରୁ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ୍ ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ।
– ସକାଳ ୧୦ ଟାରୁ ଏସି କ୍ଲାସ୍ ଏବଂ ସକାଳ ୧୧ ଟାରୁ ସ୍ଲିପର୍ କ୍ଲାସ୍ ପାଇଁ ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରାଯିବ।
– ୧୨ ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ସାଧାରଣ ରେଳ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିଛି।
– ଗୁରୁବାର ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା।
– ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମେଲ ଏବଂ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ ସମେତ ସମସ୍ତ ସାଧାରଣ ଯାତ୍ରୀ ସେବା ଟ୍ରେନ ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିଛି।
– ନୂତନ ଆଦେଶରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ୧୨ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିପାରିବ।

ଏବେ କିପରି ଏବଂ କେବେ ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରାଯିବ – ଜାଣନ୍ତୁ

– ଯଦି ଆପଣ ବୁକ୍ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ କିମ୍ବା ସ୍ଲିପର ଟିକେଟ୍ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ସମୟ ସକାଳ ୧୧ ଟା ଅଟେ। ଏସି ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ ବୁକିଂ ସମୟ ସକାଳ ୧୦ ଟା ଅଟେ।

କିଛି ମିନିଟ୍‌ରେ କିମ୍ବା ଅନେକ ଥର ଡଣାପଡ଼ିଥାଏଯେ, ଟିକେଟ୍ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା କାଉଣ୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

– ରେଳବାଇରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସୂଚନା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ନିୟମ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ। ଅନେକ ସମୟରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏକ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ ହେବା ବିଷୟରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡ଼ନ୍ତି। ଧରାଯାଉ ତୁମେ ଜୁନ୍ ୩୦ ରେ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯଥା ଜୁନ୍ ୨୯ ରେ ସକାଳ ୧୦ ଟା କିମ୍ବା ୧୧ ଟା।

ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ ବୁକିଂରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ କଥା ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ହେବ ଯେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ID ପ୍ରମାଣ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ ଏକାଠି ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏର ଆଇଡି ଯଥେଷ୍ଟ ହେବ। ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ପାସପୋର୍ଟ, ଆଧାର କାର୍ଡ, ପାନ୍ କାର୍ଡ, ଭୋଟର ID, କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ID କାର୍ଡ, ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସବୁକ୍, ସ୍କୁଲ କିମ୍ବା କଲେଜ ଆଇଡି ବୈଧ ହେବ।

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ତତ୍କାଳ ଟିକେଟ୍ ବାତିଲ୍ କରନ୍ତି ତେବେ କୌଣସି ଫେରସ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ରେଳବାଇରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଶି କଟାଯାଇଥାଏ। ଯଦିଓ, ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ୍ କିମ୍ବା ଡାଇଭର୍ଟ ହେବା ଘଟଣାରେ, ଆପଣ ଯେଉଁଠାରୁ ବୋର୍ଡ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେହି ଷ୍ଟେସନ ଦେଇ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ବାତିଲ୍ କରିବା ପରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟଙ୍କା ପାଇବେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top