ad
ଓଡ଼ିଶା

ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ୧୭ ଯୋଡ଼ା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୯-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଦଶହରା, ଦୀପାବଳି ଏବଂ ଛଟ ପୂଜା ସମେତ ଅନେକ ପର୍ବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଦିଲ୍ଲୀରୁ ୧୭ ଯୋଡା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବାକୁ ଯାଉଛି। ଆଗାମୀ ପର୍ବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳବାଇ ଏହାର ନାମ ପୂଜା ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ୍ ରଖିଛି। ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ ଏହି ତାଲିକାରେ ବହୁତ ଅଧିକ।

ଏହା କଟ୍ରା, ପୁଣେ, ଦେହରାଡୁନ୍, ଡିବ୍ରୁଗଡ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜୟପୁର, ଅମୃତସର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାର୍ଗରେ ଚାଲିବ। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଶତାବ୍ଦୀ, ଦୁରନ୍ତୋ, ଡବଲ୍ ଡେକର୍ ଏବଂ ଏସି ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଭଳି ଟ୍ରେନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ବୁଧବାର, ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଶୀଘ୍ର ଚଲାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ନିକଟରେ ରେଳବାଇ ବୋର୍ଡ ସଭାପତି ତଥା ସିଇଓ ଭି କେ ଯାଦବ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ୨୦୦ ଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି।

ରେଳବାଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ସାଧାରଣ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନକୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ବାତିଲ କରିଛି। ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକ ୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ବାତିଲ୍ ହୋଇଛି। ରେଳବାଇ ମେ ୧୨ ରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ୧୫ ଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜଧାନୀ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଜୁନ୍ ଠାରୁ ୧୦୦ ଟି ଲମ୍ବାରୁଟ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ରେଳବାଇ ମଧ୍ୟ ୧୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଠାରୁ ୮୦ ଟି ଅତିରିକ୍ତ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଉଛି।

ଭିଡ଼କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳବାଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, ବୁଧବାର ରେଲୱେ ବୋର୍ଡ ୩୯ ଟି ଯୋଡି ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରେଳ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ଯୋଡ଼ା ଟ୍ରେନ୍ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଭାଗର ଅଟେ।

ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଜୋନର ସାଧାରଣ ପରିଚାଳକମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଛୁ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ପରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛୁ। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମଗାଯାଇଛି ଏବଂ ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ କେତେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରିବ ତାହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଆମେ ଅନୁମାନ କରୁଛୁ ଯେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆମର ଆକଳନ, ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ”

ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ତଥା ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳବାଇ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପ୍ରତିଦିନ ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଯେତେ ଦୂର, ଆମେ ଟ୍ରେନ୍ ର ଆବଶ୍ୟକତା, ଟ୍ରାଫିକ୍ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ର ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିବୁ। ଯେଉଁଠାରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି, ଆମେ ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଇବୁ। ”

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top