ad
ଓଡ଼ିଶା

ଚାନ୍ଦୀପୁରରୁ ଭାରତର କ୍ଵିକ ରିଆକ୍ସନ ସରଫେସ-ଟୁ-ଏୟାର ମିସାଇଲ (QRSAM) ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ

ବାଲେଶ୍ୱର ୪-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଭାରତ ରବିବାରଦିନ ଓଡିଶାର ଚାନ୍ଦୀପୁର ସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ ଟେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ (ଆଇଟିଆର) ର କମ୍ପ୍ଲେକେସ ୩ ର ପରୀକ୍ଷଣ ରେଞ୍ଜରେ ଏକ ପରିଷ୍କୃତ ଅଲ-ୱେଦର ଏବଂ ଅଲ-ଟେରେନ କ୍ଵିକ ରିଆକ୍ସନ ସରଫେସ-ଟୁ-ଏୟାର ମିସାଇଲ (QRSAM) ର ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି।

କ୍ଵିକ ରିଆକ୍ସନ ସରଫେସ-ଟୁ-ଏୟାର ମିସାଇଲ (QRSAM), ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମିସାଇଲକୁ ରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ବିକଶିତ କରିଛି।

ଡିଆରଡିଓ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି, କ୍ୟୁଆରଏସଏଏମ ଆଜି ୧୧.୦୫ ବେଳେ ମୋବାଇଲ ଟ୍ରକ-ଆଧାରିତ ଲଞ୍ଚ ୟୁନିଟ ଚାନ୍ଦୀପୁର ସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ ଟେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ (ଆଇଟିଆର) ର କମ୍ପ୍ଲେକେସ ୩ ରୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି।

ଅଲ-ୱେଦର ଏବଂ ଅଲ-ଟେରେନ ମିସାଇଲ, ଯାହାକୁ ଏକ ଟ୍ରକ ଉପରେ ରଖା ଯାଇପାରେ ଏବଂ ଏକ କଣ୍ଟେନରରେ ରଖା ଯାଇପାରେ।

ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି କି କ୍ୟୁଆରଏସଏଏମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ-ଇନ୍ଧନ ପ୍ରଣୋଦକର ଉପଯୋଗ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ସୀମା ୨୫ ରୁ ୩୦ କିମି ଅଟେ।

QSRAM ର ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷଣ ୪ ଜୁନ, ୨୦୧୭ ରେ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୬ ଫେବ୍ରୁଆରୀ, ୨୦୧୯ ରେ, ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦୁଇଟି ରାଉଣ୍ଡ ଟ୍ରାୟଲ ସଫଳତା ପୂର୍ବକ କରାଯାଇଥିଲା। ଦୁଇଟି ମିସାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ ବିଭିନ୍ନ ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ସ୍ଥିତି ପାଇଁ କରାଯାଇଥିଲା।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top