ad
Coronavirus Outbreak

ଅନଲକ୍ ୨ : ଜୁଲାଇ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୩୦-୬ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆସନ୍ତା କାଲିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଅନ୍‌ଲକ୍‌ -୨। କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ୩୧-୦୭-୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ବଢ଼ାଇବାକୁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଖୋଲିବାକୁ ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ କମିଟିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅନଲକ୍ ୨ ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ “ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩୧-୦୭-୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରାତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ।

ଏହି ଆଦେଶ ୦୧-୦୭-୨୦୨୦ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ରାଜ୍ୟ COVID ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ।

ଡି-କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ପରିଚାଳନା :
ସହରାଞ୍ଚଳ ତଥା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ COVID ପରିଚାଳନା କମିଟିକୁ ସଶକ୍ତିକରଣ କରିବା ପାଇଁ, ୱାର୍ଡ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ। ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ୱାର୍ଡ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ।

ଲକ୍ଷଣାତ୍ମକ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ପୃଥକ ତଥା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ (ଜିପି) ସ୍ତରରେ COVID କେୟାର ହୋମ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏବଂ ପରିଚାଳନା।

ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଜିପିରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ମେଡିକାଲ୍ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ITMCs ର ବ୍ୟବସ୍ଥା।

ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର COVID ଅଡିଟ୍ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଏବଂ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୫ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଦାୟିତ୍ତ୍ୱ।

ସମସ୍ତ ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ଥାନରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ଛେପ ପକାଇବା ନିୟମର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା।

ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଦ୍ୱାରା COVID SOP ର କଠୋର ଅନୁକରଣ ହେବ।

ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ହଟସ୍ପଟରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମନିଟରିଂ କରାଯିବ।

ଲକଡାଉନ୍ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବ।

ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଯଥା ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର / ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର, MOHFW, ଭାରତ ସରକାର / H&FW ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବେ।

କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ, କେବଳ ଜରୁରୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ଯୋଗାଣକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ଜୋନ୍ ଗୁଡିକରେ କିମ୍ବା ବାହାରେ ଲୋକମାନଙ୍କର କୌଣସି ଗତିବିଧି ନହେବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କଡା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିବ। ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସେଠାରେ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଟ୍ରେସିଂ, ଘର କୁ ଘର ନିରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ରହିବ। MOHFW ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉପରୋକ୍ତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯିବ।

ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ବଫର୍ ଜୋନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ନୂତନ ମାମଲା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ବଫର୍ ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟରେ, ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡିକ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନିତ ହୋଇପାରେ।

୪- କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ନିୟମାବଳୀ।

ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ / କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ୩୧ ଜୁଲାଇ, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ରହିବ:

– ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ / ପୂଜା ସ୍ଥାନ।
– ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଯାତ୍ରା, MHA ଦ୍ୱାରା ଅନୁମତି ବ୍ୟତୀତ।
– ସିନେମା ହଲ୍, ଜିମ୍ନାସିୟମ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ଅଡିଟୋରିୟମ୍, ଆସେମ୍ବଲି ହଲ୍ ଏବଂ ସମାନ ସ୍ଥାନ।
– ସାମାଜିକ / ରାଜନୈତିକ / କ୍ରୀଡା / ମନୋରଞ୍ଜନ / ଏକାଡେମିକ୍ / ସାଂସ୍କୃତିକ / ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବଡ଼ ସମାଗମ।
– ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିକ୍ଷାଗତ / ତାଲିମ / କୋଚିଂ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଇତ୍ୟାଦି ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ରହିବ। ତଥାପି ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଇତ୍ୟାଦି ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।
– ହୋଟେଲ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ MOHFW, ଭାରତ ସରକାର (ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ) ଦ୍ୱାରାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା SOP ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ହୋଟେଲରେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ସେବା ଘର ଭିତର ଅତିଥିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ। ହୋମ୍‌ ଜେଲିଭରୀ / ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ହୋଟେଲଗୁଡିକ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ / ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ସହିତ ଢ଼ାବା କେବଳ ପାର୍ସଲପାଇଁ ଅନୁମତି।

ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ସପିଂ ମଲ୍ ଖୋଲିବା ବିଷୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରନ୍ତି।

କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯାହା ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ନିଷେଧ / ନିୟନ୍ତ୍ରିତ / ସୀମିତ ନୁହେଁ।

ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ –

ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ, ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଗତିବିଧି ବନ୍ଦ / ନିଷିଦ୍ଧ ରହିବ। ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଏବଂ ପୋଲିସ୍ କମିଶନର, ଭୁବନେଶ୍ୱର-କଟକ, Crpc ର ଧାରା ୧୪୪ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇନର ଉପଯୁକ୍ତ ନିୟମାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ନିଜ ନିଜ ଅଧିକାର ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିବେ ଏବଂ କଡା ନିୟମ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ।
ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନିମ୍ନ ଲିଖିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ:
– ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ପ୍ରଶାସନ / ପୋଲିସ / ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଅଛନ୍ତି।
– ଡାକ୍ତର, ମେଡିକାଲ୍ / ପାରାମେଡିକାଲ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ (ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ)
– ଆଇଡି ଏବଂ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆଇଡି କାର୍ଡ ଦେଖାଇଲେ।
– ଡାକ୍ତରୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି।
– ଔଷଧ ଦୋକାନର ମାଲିକ / କର୍ମଚାରୀ।
– ସମସ୍ତ ଶିଳ୍ପ ୟୁନିଟ୍।
– ସମସ୍ତ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ।
– ବିମାନ, ରେଳ ଏବଂ ସଡ଼କ ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଚଳାଚଳକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ, ବେସରକାରୀ ଯାନ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସି (ଓଲା, ଉବର ଇତ୍ୟାଦି) ବିମାନ ବନ୍ଦର, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲ୍ / ଷ୍ଟାଣ୍ଡ / ଷ୍ଟପକୁ ଯିବା ଏବଂ ଯିବା ଆସିବା।
– ହୋଟେଲ ଏବଂ ଅତିଥିଗୃହ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ, ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ।
– କେବଳ ପାର୍ସଲ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ / ପ୍ରମୁଖ ସଡ଼କରେ ଥିବା ଢ଼ାବା।
– ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଏବଂ ସିଏନଜି ଷ୍ଟେସନ।
– କମିଶନର୍ / ଜିଲ୍ଲା ପୋଲିସ୍ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ।

ଏହି ରୋଗର ସଂକ୍ରମଣର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗ୍ରେଡ୍ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହି ରୋଗର ପ୍ରସାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅତିରିକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯିବ।

ଜୋନ୍ ୧: ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା
– ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ, ଯାଜପୁର, ଜଗତସିଂହପୁର, ବାଲେଶ୍ୱର, ମୟୁରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର ଏବଂ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା। ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକର ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆନ୍ତଃ ଜିଲ୍ଲା ସାର୍ବଜନୀନ ତଥା ବେସରକାରୀ ପରିବହନ ତଥା ଦୋକାନ ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଲୋକମାନଙ୍କର ସମାବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି।

ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଉପରୋକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଜାରି ରହିବ। ଏହି ବନ୍ଦ ସମୟରେ, କେବଳ ନିମ୍ନଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ:

– ଔଷଧ ଦୋକାନ ସମେତ ଡାକ୍ତରଖାନା, କ୍ଲିନିକ୍, ନର୍ସିଂହୋମ ସହିତ ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗତିବିଧି।
– ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ପ୍ରଶାସନ / ପୋଲିସ / ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା।
– ଜରୁରୀକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ
– ଟେଲିକମ୍ ସେବାଗୁଡିକ।
– ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ
– କମିଶନର୍ / ଜିଲ୍ଲା ପୋଲିସ୍ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ।
– ଜଳ ଯୋଗାଣ, ପରିମଳ ଏବଂ ସ୍ୱେରେଜ୍ କର୍ମଚାରୀ।
– ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ବଣ୍ଟନ।
– ଲୋଡ୍ କିମ୍ବା ଅନଲୋଡ୍ ଗତିଶୀଳ ବାହନ।
– ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, କାରଖାନା ଏବଂ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ।
– ମଣ୍ଡିରେ କ୍ରୟ ସମେତ କୃଷି, ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି, ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ, ପଶୁପାଳନ, ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଏବଂ ସହଯୋଗୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ।
– ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ଶିଳ୍ପ, IT / ITes, ହୋଟେଲ ଏବଂ ଅତିଥି ଗୃହ। ହୋଟେଲ ଏବଂ ଅତିଥି ଗୃହ ଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ, ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ।
– ରେଳ ଏବଂ ବିମାନ ପରିବହନର ଗତି।
– ରାଜପଥରେ ସଡ଼କ ପରିବହନ, ଗମନାଗମନକାରୀ ଯାନଗୁଡିକର ସଡ଼କ ଗତି।
– ବିମାନ, ରେଳ ଏବଂ ସଡ଼କ ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଚଳାଚଳକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ, ବେସରକାରୀ ଯାନ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସି (ଓଲା, ଉବର ଇତ୍ୟାଦି) ବିମାନ ବନ୍ଦର, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲ୍ / ଷ୍ଟାଣ୍ଡ / ଷ୍ଟପକୁ ଯିବା ଏବଂ ଯିବା ଆସିବା।
– ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମତି ସହିତ ବିବାହ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର।
– ଆରବିଆଇ, କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ହାଉସ୍ ପରି ଏଟିଏମ୍ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ।
– ବିମାନବନ୍ଦର, ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲ୍ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟ, ସଂପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ।
– ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ ଯେପରିକି ଜୋମାଟୋ, ସ୍ୱିଗି ଇତ୍ୟାଦି ଖାଦ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ, ପନିପରିବା ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବିତରଣ।
– କେବଳ ପାର୍ସଲ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ / ପ୍ରମୁଖ ସଡ଼କରେ ଥିବା ଢାବା ଗୁଡ଼ିକ।
– କ୍ଷୀର ବୁଥ୍
– କେବଳ ହୋମ୍‌ ଜେଲିଭରି ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନ ଯେପରିକି ରିଲାଏନ୍ସ ଫ୍ରେସ୍, ବିଗ୍ ବଜାର, ଚିଲିକା ଫ୍ରେସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ।
– କେବଳ ସକାଳ ୫ ରୁ ୮ ଟା ମଧ୍ୟରେ ଖବରକାଗଜ ହକର୍।

ଜୋନ୍ ୨: ଅବଶିଷ୍ଟ ୨୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା – ପୁରୀ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଭଦ୍ରକ, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ବଲାଙ୍ଗୀର, କନ୍ଧମାଳ, ନୟାଗଡ଼, ବରଗଡ଼, ମାଲକାନଗିରି, ନୂଆପଡ଼ା, ଢେଙ୍କାନାଳ, କଳାହାଣ୍ଡି, ଅନୁଗୁଳ, ଦେବଗଡ଼, ସମ୍ବଲପୁର, କୋରାପୁଟ, ବୌଦ୍ଦ, ନବରଙ୍ଗପୁର, ରାୟଗଡ଼ା, ସୋନପୁର

ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ।

୭- କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନ ନୀତି

ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଅବଧି ୧୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବ। ଏହା ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଯଥା ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର / ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳକୁ ଫେରୁଥିବା ପ୍ରବାସୀମାନେ ୧୪ ଦିନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ୍ ରେ ରହିବେ। ଯଦି କ୍ୱାରେନରେ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷଣ ବିକଶିତ ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ COVID କେୟାର ସେଣ୍ଟର / COVID ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇପାରେ।

ସହରାଞ୍ଚଳର ରିଟର୍ନି (ମାନଙ୍କୁ) ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ୧୪ ଦିନ ପାଇଁ ଘର କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ରହିବାକୁ ପଡିବ, H&FW ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ, ସରକାରୀ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରି ଓଡିଶାର ଯଦି ଘରେ ଉପଯୁକ୍ତ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିାଇନ୍‌ ସୁବିଧା ନଥାଏ, ତେବେ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ଅବଧି ପାଇଁ ସଂସ୍ଥାର / ଦେୟଯୁକ୍ତ କ୍ୟାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ରେ ରହିବେ।

ନିୟମିତ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ବିମାନ ସେବା ଯୋଗେ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉପରୋକ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କ୍ୟାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ।

ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ COVID-୧୯ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେମାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଘର / ଅନୁଷ୍ଠାନରେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନର ଅବଧି ବଢ଼ାଇ ପାରନ୍ତି।

ନିମ୍ନଲିଖିତ ବର୍ଗର ଯାତ୍ରୀମାନେ ଓଡିଶାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରୁ ମୁକ୍ତ ହେବେ:
– ଅଧିକାରୀ, ବୃତ୍ତିଗତ, ବ୍ୟବସାୟୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଏବଂ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରେଳ, ସଡ଼କ କିମ୍ବା ବାୟୁ ଯୋଗେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି।
– ଅଧିକାରୀ, ବୃତ୍ତିଗତ, ବ୍ୟବସାୟୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଓଡ଼ିଶାରୁ କାମରେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଓଡିଶା ଛାଡିବାର ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି।

COVID-୧୯ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସାଧାରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା।

COVID-୧୯ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯିବ:

ଚେହେରା ଆବରଣ:
ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ; କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ; ଏବଂ ପରିବହନ ସମୟରେ।

ସାମାଜିକ ଦୂରତା:
ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଛଅ ଫୁଟ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।
– ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ। କୌଣସି ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଦୋକାନର ମାଲିକ / ପରିଚାଳକ ଦାୟୀ ରହିବେ।
– ସେଲୁନ୍, ସ୍ପା, ବିୟୁଟି ପାର୍ଲର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସେବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ସମସ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ସାବଧାନତା, ଡିଜେନ୍ସିଫିକେସନ୍ ଏବଂ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ। ଯେକୌଣସି ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ମାଲିକ / ପରିଚାଳକ ଦାୟୀ ରହିବେ।

ସମାବେଶ:
– ୭ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସର୍ବସାଧାରଣ ସମାବେଶ / ମଣ୍ଡଳୀ ନିଷେଧ।
– ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମାବେଶ: ଅତିଥି ସଂଖ୍ୟା ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ।
– ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର / ଶେଷ ରୀତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମାବେଶ: ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ।
– ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଛେପ ପକାଇବା ଆଇନ ଅମାନ୍ୟ, ନିୟମାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଜରିମାନା ସହିତ ଦଣ୍ଡିତ ହେବେ।
– ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମଦ, ପାନ, ଗୁଟ୍କା, ତମାଖୁ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ନିଷେଧ।

କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା

କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ –
ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ, ୩୦ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ତାରିଖ ଦିନ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ H&FW ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ COVID-୧୯ ର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ SOP ପାଳନ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହାକୁ ପାଳନ ନକଲେ ନିୟମାନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଟାନ।

– ଘରୁ କାମ (WfH): ଯଥାସମ୍ଭବ WFH ଅଭ୍ୟାସ ଅନୁସରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।
– କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ / କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାନ, ଦୋକାନ, ବଜାର ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ / ବ୍ୟବସାୟ ସମୟର ଅନୁପାଳନ କରାଯିବ।

ସ୍କ୍ରିନିଂ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା: ସମସ୍ତ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ୱାଶ୍ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।

ସମଗ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରର ବାରମ୍ବାର ପରିମଳ, ସାଧାରଣ ସୁବିଧା ଏବଂ ସମସ୍ତ ପଏଣ୍ଟ ଯାହା ମାନବ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଆସେ ଯେପରିକି କବାଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ, ଇତ୍ୟାଦି ସାନିଟାଇଜ୍ କରାଯିବ।

ଶାରୀରିକ ଦୂରତା: କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଦୂରତା, ଶିଫ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବଧାନ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବିରତି ଇତ୍ୟାଦି ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ।

ନିମ୍ନଲିଖିତ ବର୍ଗ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ତଥା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ବାହ୍ୟ ଗତିବିଧି ବିରୁଦ୍ଧରେ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।
– ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି।
– ଅସୁସ୍ଥତା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି।
– ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା।
– ୧୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top