ad
ଓଡ଼ିଶା

ପାର୍ବଣ ଋତୁ ପୂର୍ବରୁ ମୋଦୀ ସରକାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି – ରିପୋର୍ଟ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୬-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୋଦୀ ସରକାର ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ୟାକେଜ ପାର୍ବଣ ଋତୁ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍, ପୂର୍ବ ଦୁଇଟି ପ୍ୟାକେଜ୍ (ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ପ୍ୟାକେଜ୍) ତୁଳନାରେ ଏକ ବୃହତ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏଥିରେ ୩୫, ୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହରାଞ୍ଚଳ ଚାକିରୀ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ। ୨୦ ରୁ ୨୫ଟି ବଡ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଏକ ବୃହତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରେ, ଯାହାକି ଚଳିତ ବର୍ଷ ସମାପ୍ତ ହେବ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଯୁକ୍ତି, ଚାଷ ଯୋଜନା ଏବଂ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ନଗଦ ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇପାରେ।

ପାର୍ବଣ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଏହିପରି ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ମନି କଣ୍ଟ୍ରୋଲକୁ କହିଛନ୍ତି। ଭାରତର ପାର୍ବଣ ଋତୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଦଶହରା/ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏହି ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଉପରୋକ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛିଯେ, ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଏକ ଉନ୍ନତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି, ଯାହା ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଯୁକ୍ତି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସ୍କିମ୍ (NREGS) ରେ ରହିବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାୟ ୩୫, ୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ।

NREGA ପରି, ଏହା ଲୋକସଭା/ରାଜ୍ୟସଭାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନୋଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାଟି ବୃହତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକରିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ତୃତୀୟ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର ସହରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଜାତୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇପଲାଇନରୁ ସରକାର କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚିହ୍ନଟ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇପାରିବ। “ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ସେହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଯେଉଁଠାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇପାରିବ। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତା’ପରେ ବର୍ଷ ନୁହେଁ। ଏଠାରେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ବୋଲି ଉପରୋକ୍ତ ପ୍ରଥମ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଧ୍ୟାନ ରଖି ପୂର୍ବ ଦୁଇଟି କୋଭିଡ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଅଧୀନରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ମାଗଣା ଶସ୍ୟ ଏବଂ ମାଗଣା ନଗଦ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଯୋଜନାଗୁଡିକ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା କୃଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତି ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ୍ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ଭାଗରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏକ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେଲେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ହୋଇପାରେ।

ପରିସ୍ଥିତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନିଶ୍ଚିତ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟ ମାସିକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇନପାରେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଜିଡିପି ପରିସଂଖ୍ୟାନରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ ହୋଇଛନ୍ତିଯେ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି। ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ବର୍ତ୍ତମାନ। କେନ୍ଦ୍ରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅର୍ଥନୈତିକ ଧ୍ୟାନ ହେଉଛି ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ବୋଲି ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାଧିନ ଭାରତର ଇତିହାସରେ ଜିଡିପିରେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି, କାରଣ ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ୍ ଜିଡିପି ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ତଳକୁ ଖସିଛି। ଘରୋଇ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ, ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଯୋଗଦାନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କିନ୍ତୁ ମୋଟ ସ୍ଥିର ପୁଞ୍ଜି ଗଠନ (GFCF) ନିବେଶ ୪୭% ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସ୍ତର।

ଏକ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେ, ଏପ୍ରିଲ୍ ଏବଂ ମେ’ ରେ ଲକଡାଉନ୍ ପରେ, ଜୁନ୍ ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ହାଇ-ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ସୂଚକ ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଟିକେ ମନ୍ଥର ହେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିପାରେ, ବିଶେଷ କରି ଦୈନିକ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣର ଗତି କମ ହେଉନାହିଁ। ମହାମାରୀ ଭାରତର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପୁଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ମିନି ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଗତ ମାସିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ରିପୋର୍ଟରେ ତଥା ସ୍ୱାଧିନ ବିଶ୍ଳେଷଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଚିନ୍ତା ବର୍ଣ୍ଣନ କରାଯାଇଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top