ad
ଓଡ଼ିଶା

ସରକାରଙ୍କର ଚେତାବନୀ : ଏହି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ସାଇବର ଦୋସ୍ତ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ମେଣ୍ଟେନ କରାଯାଉଛି। ଏହା ସମୟ ସମୟରେ ଯେକୌଣସି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସାଇବର ବିପଦ ଉପରେ ପରାମର୍ଶ ଜାରି କରିଥାଏ।

ନକଲି ଆପ୍ : ଅଜ୍ଞାତ URL ରୁ ଅକ୍ସିମିଟର ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ଏହି ସାଇବର ସଚେତନତା ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ମାଧ୍ୟମରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ପରାମର୍ଶ ଜାରୀ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଆପ୍ସ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନର ସ୍ତର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଦାବି କରେ, ତାହା ନକଲି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଫୋନରୁ ଫଟୋ, କଣ୍ଟାକ୍ଟ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରି ପାରନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଚୋରି କରିପାରନ୍ତି। ଆପ ମାଧ୍ୟମରେ ସେହି ଆପ୍ସ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଚୋରୀ କରୁଥିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଅକ୍ସିମିଟର ଆପ୍ସ, ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଥିବା ଅମ୍ଳଜାନର ସ୍ତରକୁ ଯାଞ୍ଚ କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଉପରେ ନଜର ରଖେ। ଅଧିକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ, ଏହି ଆପ୍ସ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଶତକଡ଼ା ନଜର ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ଅମ୍ଳଜାନର ସ୍ତର ମାପକରିବାପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ବିଶେଷ କରି କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି। ତେଣୁ ଅନେକ, ଇ-କମର୍ସ ୱେବସାଇଟ୍ ଏବଂ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଅକ୍ସିମିଟର ଉପକରଣ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବାବେଳେ, ଅକ୍ସିମିଟର ଆପ୍ସର ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି।

ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରେ, ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସାଇବର ଦୋସ୍ତ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ପରେ କେବଳ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଇ-ୱାଲେଟ୍ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ କହିଥିଲା, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କେବଳ ଆପଲ୍ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଆପ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା। SMS, ଇମେଲ କିମ୍ବା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଆସୁଥିବା ଯେକୌଣସି ଇ-ୱାଲେଟ ଲିଙ୍କ ଠକେଇ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ସୋମବାର ଦିନ, ଏହି ସାଇବର ଦୋସ୍ତ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ UPI ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ରିହାତି କୁପନ୍, କ୍ୟାସବ୍ୟାକ୍ କିମ୍ବା ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ କୁପନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ଲାଭଜନକ ବିଜ୍ଞାପନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି କାରଣ ସେମାନେ ଠକ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଏହିପରି ଅଫର୍ ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ମ୍ୟାନିପ୍ୟୁଲେଟ୍ କରି ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଉପଭୋକ୍ତା ଜାଣିପାରନ୍ତି ନାହିଁ କି ତାଙ୍କୁ ନକଲ କରାଯାଇଛି ବୋଲି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top