Home Top News ସୁନା ହେଲା ବହୁ ଶସ୍ତା : ଜାଣନ୍ତୁ ଆଜିର ଦର

ସୁନା ହେଲା ବହୁ ଶସ୍ତା : ଜାଣନ୍ତୁ ଆଜିର ଦର

108

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସୁନା ଓ ରୂପା ଦରରେ ହ୍ରାସର ଜାରି ରହିଛି। ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନା ଦର ୧୨୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪, ୩୮, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୧୦ ଗ୍ରାମରେ ୪୩, ୮୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ କିନ୍ତୁ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪, ୪୮, ୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୪୪, ୮୦୦ ଟଙ୍କା।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଧାତୁର ଦରରେ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଟଙ୍କା ମଜଭୁତ ହେବା କାରଣରୁ ସୋମବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୩୦୨ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୪, ୨୬୯ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ଦିନ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପିଛା ସୁନା ୪୪, ୫୭୧ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ରୂପା ମଧ୍ୟ ୧୫୩୩ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହୋଇ ୬୫, ୩୧୯ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଶନିବାର ଦିନ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୬୬, ୮୫୨ ଟଙ୍କାରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସୁନା ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଏକ ଆଉନ୍ସ ପ୍ରତି ୧୭୩୧ ଡଲାର ଏବଂ ରୂପା ଦରରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ସହିତ ୨୫.୫୫ ଡଲାରରେ କାରବାର କରିଥିଲା।

ବିଶେଷ ଭାବରେ, ଉପରୋକ୍ତ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର (ଜିଏସ୍ଟି), ଟିସିଏସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଟିକସ ବିନା ଅଟେ, ତେଣୁ ଶୋ’ରୁମରେ ଦର ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.