Home Top News ୧୮ ବର୍ଷ ନୁହେଁ, ସ୍ନାତକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁଅକୁ ପାଳିବାକୁ ପଡିବ : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

୧୮ ବର୍ଷ ନୁହେଁ, ସ୍ନାତକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁଅକୁ ପାଳିବାକୁ ପଡିବ : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

91

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୫-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସ୍ନାତକ (ଗ୍ରାଜୁଏସନ୍‌)କୁ ନୂତନ ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ଭାବରେ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ୧୮ ବର୍ଷ ନୁହେଁ, ବରଂ ସ୍ନାତକ (ଗ୍ରାଜୁଏସନ୍‌) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତା’ର ଖର୍ଚ୍ଚ ଦେବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି। ଜଷ୍ଟିସ ଡିୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏମ.ଆର. ଶାହାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପରିବାର କୋର୍ଟର ଆଦେଶକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁଅର ଶିକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସ୍ନାତକ (ଗ୍ରାଜୁଏସନ୍‌)କୁ ଆଜିର ଦିନରେ ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ପରିବାର କୋର୍ଟର ରାୟକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।
ଆଜିର ପରିସ୍ଥିତିରେ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି, କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୌଳିକ ଡିଗ୍ରୀ କେବଳ କଲେଜ ଶେଷ ହେବା ପରେ ମିଳିଥାଏ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ୨୦୦୫ ମସିହାରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କଠାରୁ ଛାଡପତ୍ର ପରେ ପରିବାର କୋର୍ଟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୭ ରେ ମାସିକ ୨୦ ହଜାରଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦକୁ ଦେବାପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ରାୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ମିଳିଲାନି କୌଣସି ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଏବଂ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଁଚିଥିଲେ।

କୋର୍ଟରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ କହିଥିଲେଯେ, ଦରମା କେବଳ ୨୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ତେବେ ସେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା କିପରି ଦେବେ
ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତରଫରୁ ତାଙ୍କ ଓକିଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେଯେ ତାଙ୍କ ହାତକୁ ଆସୁଥିବା ଦରମା ପ୍ରାୟ ୨୧ ହଜାର। ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହରୁ ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି, ତେଣୁ ପ୍ରଥମ ବିବାହରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପୁଅକୁ ମାସକୁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ।

ସର୍ବଶେଷରେ, ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନର ଦୋଷ କ’ଣ?
ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତରଫରୁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଓକିଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଛାଡପତ୍ର ଏଥିପାଇଁ ହୋଇଥିଲା କାରଣ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ସହ ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା। ବେଞ୍ଚ ଏହି ଯୁକ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ ଯେ, ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ ପିଲାଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।
ସର୍ବଶେଷରେ, ଏଥିରେ ପିଲାଟିର ଦୋଷ କ’ଣ? ବେଞ୍ଚ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେଯେ, ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତୁମେ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଥିଲ ଯେ, ପ୍ରଥମ ବିବାହରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିବ ବୋଲି।

ଶେଷରେ ମାସକୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି
କୋର୍ଟରେ ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନ ଏବଂ ମାଆଙ୍କ ପାଇଁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଆଡଭୋକେଟ୍ ଗୌରବ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ପିତାଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ କମ୍ ରାଶି ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଭଲ ହେବ, କିନ୍ତୁ ସେ ସ୍ନାତକ (ଗ୍ରାଜୁଏସନ୍‌) ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ରାଶି ଜାରି ରହିବ।

ବେଞ୍ଚ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି କହିଥିବା ବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରୁ ପୁଅର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ମାସିକ ୧୦, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହି ରାଶି ଏକ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.