Home Top News ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ଆଗ ଯାତ୍ରୀ ସିଟ୍ ପାଇଁ ଏୟାରବ୍ୟାଗ

ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ଆଗ ଯାତ୍ରୀ ସିଟ୍ ପାଇଁ ଏୟାରବ୍ୟାଗ

76

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ): ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ବଜାର ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତୀୟ ଅଟୋ ସେକ୍ଟର ଅନ୍ୟତମ। ଗ୍ରାହକମାନେ ବଜେଟ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜାଇନ୍, ଇନ୍ଧନ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟତା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି। ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ନିର୍ମାତାମାନେ ଏହା ଯୋଗାଇ ଆସୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଚିନ୍ତା କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅବହେଳିତ ହୋଇଛି।

ସଡକ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଭାରତରେ ଆଗ ଏୟାରବ୍ୟାଗ (ଡ୍ରାଇଭର ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ) ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଫିଟମେଣ୍ଟ ଭାବରେ ସାମ୍ନା ଏୟାରବ୍ୟାଗ ପାଇଁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଯାନ ପାଇଁ କେବଳ ଡ୍ରାଇଭର ସିଟ୍ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ।

ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଏବଂ ଏହାକୁ ସର୍ବାଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। କାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଏକ ବଡ଼ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ। ଏୟାରବ୍ୟାଗଗୁଡ଼ିକ ଏପ୍ରିଲ ୧, ୨୦୨୧ ରୁ ଭାରତରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ତିନିଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ସଡକ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଆଗ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଉପରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଏହା ସହିତ, ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟମାନ ମଡେଲଗୁଡିକ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଆଗ ଯାତ୍ରୀ ଏୟାରବ୍ୟାଗଯୁକ୍ତ ହେବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରିବ।ଏହା ମୂଳତଃ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.