Home ଓଡ଼ିଶା ଜାଣନ୍ତୁ; କିପରି ଫେରି ପାଇବେ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ...

ଜାଣନ୍ତୁ; କିପରି ଫେରି ପାଇବେ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ..

323

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପରେ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ଫଟୋ କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ଗୁଡ଼ିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼େ। ଅନେକ ସମୟରେ ଆମେ ପୁରୁଣା ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଗୁଡ଼ିକ ଡିଲିଟ୍ କରିଦେଇଥାଉ। ତଥାପି, ଆପଣ ଡିଲିଟ୍ ହେବାର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ଫଟୋ କିମ୍ବା ଭିଡ଼ିଓ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଉପଭୋକ୍ତା ପୁରା ଚାଟ୍ ଡିଲିଟ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଫଟୋ ପୁଣି ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାଟ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଆପଣ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଫଟୋକୁ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ପରେ ଆପଣ ପୁନର୍ବାର ଫଟୋ କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ସେଭ୍ କରିପାରିବେ।

କିନ୍ତୁ, ମନେରଖନ୍ତୁ ବିଲୋପ ହେବାର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ପାରିବ। କାରଣ ଏକ ମାସ ପରେ ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ସର୍ଭରରୁ ତଥ୍ୟ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଆମର ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍‌ରେ ଫଟୋ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ସମୟରେ ଅନେକ ଥର ଏକ ମେସେଜ୍ ଦେଖାଯାଏ ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖା ଯାଇଥାଏ କି, ‘ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଦୟାକରି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ମିଡିଆ ଫାଇଲ୍ ପଠାଇବାକୁ କୁହନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ ଏପରି ବାର୍ତ୍ତା ଆସେ, ଆମକୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ଫୋନରେ ସକ୍ରିୟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ଅଛି କି ନାହିଁ। ଏହା ସଠିକ୍ କି ନୁହେଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଫୋନର ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ। କାରଣ ଯଦି ତାରିଖଟି ଭୁଲ ଅଛି, ତେବେ ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ସର୍ଭର ସହିତ ସଂଯୋଗ ହେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ। ବେଳେବେଳେ, ଫୋନ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପରେ ଏକ ତ୍ରୁଟି ଥାଏ। ଏହି ସମୟରେ, ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଅଟୋ- ଡାଉନଲୋଡ୍ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ କରିପାରିବେ। ଯାହା ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଗୁଡ଼ିକୁ ଆପଣଙ୍କ ଚାଟରୁ ସିଧାସଳଖ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଷ୍ଟୋରେଜକୁ ସେଭ୍ କରେ। କିମ୍ବା ନିଜ ଡିଭାଇସରେ କେଉଁ ଚିତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ବାଛିପାରିବେ। /-ଦେବଦତ୍ତ ରଥ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.