Home Top News ଫେବୃଆରୀ ୬ ରେ ସାରା ଦେଶରେ ଚକା ଜାମ କରିବେ କୃଷକ

ଫେବୃଆରୀ ୬ ରେ ସାରା ଦେଶରେ ଚକା ଜାମ କରିବେ କୃଷକ

31

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୫-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଆଜି ହେଉଛି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନର ୭୨ ତମ ଦିନ। ଆସନ୍ତାକାଲି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥରେ ଚକ୍କା ଜାମ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୩ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚକା ଜାମର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଚକା ଜାମ ସମୟରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ଥିବା ଯାନଗୁଡିକ ଜାମରୁ ମୁକ୍ତ ରଖାଯିବ। ଫେବୃଆରୀ ୬ ରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ ଟାରୁ ୩ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ବୋଲି କୃଷକ ସଂଘର ନେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀରେ କୌଣସି ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ରାକେଶ ଟିକାଇଟ କହିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ବାହାରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୩ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଚକା ଜାମ କରାଯିବ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ କୃଷକ ସଂଗଠନମାନେ ଜାନୁଆରୀ ୩୦ ରେ ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପୁଣ୍ୟ ତିଥିରେ ଦିନିକିଆ ଉପବାସ ପାଳନ କରି କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ୨୬ ଜାନୁଆରୀରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କୃଷକ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପରେଡ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହିଂସା ହୋଇଥିଲା। କୃଷକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ୟୁନିଅନ୍ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୧-୨୨ ରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧ ସ୍ଥଳରେ ଜଳ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଜି ସିଂଘୁ ସୀମାରେ ମିଳିତ କିସାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଁଥିରେ କୃଷକମାନେ ଆଗାମୀ ରଣନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଏହି ଆଇନଗୁଡିକ ସମ୍ପର୍କରେ କୃଷକ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୧ ରାଉଣ୍ଡ ବୁଝାମଣା ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ନୂତନ କୃଷି ଆଇନକୁ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କୃଷକ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (MSP) ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଏବଂ ଏହି କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଦାବି ଉପରେ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ପ୍ରବଳ ଶୀତ ଏବଂ ବର୍ଷା ସହିତ କରୋନା କାଳରେ ସହିତ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ କୃଷକ ୨୬ ନଭେମ୍ବରରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୃଷକ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବୁଝାମଣା ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବିରୋଧୀ କୃଷକ ସିନ୍ଧୁ, ଟିକ୍ରି, ପଲୱଲ, ଗାଜିପୁର ସମେତ ଅନେକ ସୀମାରେ ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ହେତୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଅନେକ ସୀମା ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.