ad
ଓଡ଼ିଶା

କ୍ୟାବିନେଟ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ – ହରିୟାଣାର କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କଲେ କୃଷକ, ପୋଲିସ୍ ର ଲାଠିଚାର୍ଜ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୦-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଭାରତୀୟ କିସାନ ୟୁନିଅନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହରିୟାଣାର କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ଜିଲ୍ଲାର ପିପଲି ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରି କେନ୍ଦ୍ରର ତିନୋଟି ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ କିସାନ ୟୁନିଅନ (ବି କେ ୟୁ) ଦାବି କରିଛି ଯେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବା କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଲାଟିଚାର୍ଜ କରିଛି।

କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଆସ୍ତା ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଶତାଧିକ କୃଷକ ପିପଲି ଚୌକରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ ବୋଲି ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ପାର୍କିଂ ହୋଇଥିବା ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଝରକା, ପ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଜନତାଙ୍କୁ ଭିଡ଼ରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଲାଟିଚାର୍ଜ କରିଥିଲା ​​ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ପରେ, ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ଯାତାୟାତକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୨୨ ରେ ଥିବା ଏକ ସ୍ଥାନରେ ବସି ଧାରଣା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ରାଫିକ୍ ଅବରୋଧ ହୋଇଥିବା ଖବର ମିଳିଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ‘କିସାନ୍ ବଚାଓ, ମଣ୍ଡି ବଚାଓ’ ରାଲିରେ କୌଣସି ଚାଷୀଙ୍କୁ ପିପଲି ଶସ୍ୟ ବଜାରରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କଡା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ବହୁ କୃଷକ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗାଡିରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ଶହଶହ କୃଷକ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ସହରର ଦିନଲପୁର କ୍ରସିଂରେ ପୋଲିସର ବ୍ୟାରିକେଟ୍ କୁ ଭାଙ୍ଗି ପିପଲି ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଥିଲେ।

ଏହି ଦଳର ନେତୃତ୍ତ୍ୱ ନେଉଥିବା କୃଷକ ନେତା ଅକ୍ଷୟ ହାତିରା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଲି ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଲଗାଇବା ସହ CrPC ଧାରା ୧୪୪ (ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ପାଞ୍ଚ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସମାବେଶକୁ ରୋକିଥାଏ) ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ସ୍ୱରକୁ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପିପଲି ମଣ୍ଡି ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପୋଲିସର ଦ୍ୱାରା ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଶୋକ ଆରୋରା ଏବଂ ଲଡୱାରୁ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମେୱା ସିଂ କୃଷକମାନଙ୍କ ସମର୍ଥକରେ ପିପଲି ମଣ୍ଡି ବାହାରେ ପହଞ୍ଚି ରାସ୍ତାରେ ବସିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ମଣ୍ଡି ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା।

କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରଶାସନ, ବିକେୟୁ ରାଲିରେ ଆଗକୁ ନ ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ।

ତେବେ ଏହି ପ୍ରତିବାଦ ସହ ସେମାନେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ ବୋଲି ସିଂ କହିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ପଞ୍ଜାବର କୃଷକମାନେ, କୃଷକ ଉତ୍ପାଦନ ବାଣିଜ୍ୟ (ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ସୁବିଧା) ଅଧିନିୟମ, ୨୦୨୦ ( Farmers’ Produce Trade and Commerce (Promotion and Facilitation) Ordinance, 2020), କୃଷକ (ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା) ଚୁକ୍ତିନାମା ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଧାରଣ ଏବଂ କୃଷି ସେବା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୨୦ Farmers (Empowerment and Protection) Agreement on Price Assurance and Farm Services Ordinance, 2020 ଏବଂ ଜରୁରୀ ଦ୍ରବ୍ୟ ସଂଶୋଧନ) ନିୟମ, ୨୦୨୦ Essential Commodities (Amendment) Ordinance, 2020 କୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପିନ୍ଦର ସିଂ ହୁଡା ବୁଧବାର ଦିନ ଏହି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁରକ୍ଷା ହଟାଯିବାକୁ ନେଇ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ହରିୟାଣାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ହୁଡା ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ କୃଷକ ନୁହଁନ୍ତି ଶ୍ରମିକ, ବାଣିଜ୍ୟ ଏଜେଣ୍ଟ ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top