Home Top News ବାଟଲା ହାଉସ ଏନକାଉଣ୍ଟର ଘଟଣା : ଦୋଷୀ ଆରିଜ ଖାନଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡାଦେଶ

ବାଟଲା ହାଉସ ଏନକାଉଣ୍ଟର ଘଟଣା : ଦୋଷୀ ଆରିଜ ଖାନଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡାଦେଶ

29

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୫-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବାଟଲା ହାଉସ ଏନକାଉଣ୍ଟର ମାମଲାରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସାକେଟ କୋର୍ଟରେ ଭାରତୀୟ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆରିଜ ଖାନର ଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଅପରାଧୀ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିବା ସାକେଟ କୋର୍ଟର ଅତିରିକ୍ତ ସେସନ୍ସ ଜଜ୍ ସନ୍ଦୀପ ଯାଦବ ଆରିଜ ଖାନଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଆରିଜକୁ ୩୦୨ ଧାରାରେ ଅପରାଧୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିରଳ ଘଟଣା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ୧୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରୁ ମୋହନ ଚାନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟଏକ ଦୋଷୀ ଶାହଜାଦକୁ ୨୦୧୩ ରେ କେବଳ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା। ବାଟଲା ହାଉସ ଏନକାଉଣ୍ଟର ମଧ୍ୟରେ ଆରିଜ ଏବଂ ଶାହାଜାଦ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ରେ ଜଜ୍ ସନ୍ଦୀପ ଯାଦବ ଆରିଜଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ସରକାରୀ ଓକିଲ ଆରିଜକୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ କୋର୍ଟରେ ଅପିଲ୍‌ କରିଥିଲେ।

ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବାବେଳେ ଆରିଜଙ୍କ ଓକିଲ ଏମଏସ ଖାନ କହିଥିଲେ ଯେ ଆରିଜ ଖାନଙ୍କ ବୟସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଥିରେ ରିହାତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ।

ଆଇପିସି ଏବଂ ଆର୍ମସ୍ ଆକ୍ଟର ଧାରା ୩୦୨, ୩୦୭ ଅନୁଯାୟୀ ଆରିଜ ଖାନଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆରିଜ ଖାନ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ମୋହନ ଚାନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା। ହତ୍ୟା, ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ପରି ଆଇପିସି ବିଭାଗର ଧାରା ୧୮୬, ୩୩୩, ୩୫୩, ୩୦୨, ୩୦୭, ୧୭୪ ଏ, ୩୪ ଏବଂ ଆର୍ମସ୍ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କୋର୍ଟ ଆରିଜଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏନକାଉଣ୍ଟରର ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୮ ରେ ଆରିଜ ଖାନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ନିଜେ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୩ ରେ ଆରାଇଜର ସାଥି ଶାହଜାଦ ଅହମ୍ମଦଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଏହି ଦୋଷୀକୁ ଧାରାୟିବା ପରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ବୋଲି ବିଚାର କରୁଛି।

ଆରିଜ ଖାନଙ୍କ ଓକିଲ ଉପର କୋର୍ଟକୁ ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି

ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଓକିଲ ଏଟି ଅନସାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆରିଜକୁ ସର୍ବାଧିକ ଦଣ୍ଡ ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ। ଆରିଜ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଦଣ୍ଡ ପାଇବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଚେଷ୍ଟା କରିବ, ଅନ୍ୟପଟେ ଆରିଜ୍‌ଙ୍କ ଓକିଲ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପ୍ରକାଶ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପରେ ଅପିଲ କରିବା ପାଇଁ ଉପର କୋର୍ଟକୁ ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି।

ବାଟଲା ହାଉସ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ପୂର୍ବରୁ ସିରିଏଲ୍‌ ବମ୍‌ବ୍ଲାଷ୍ଟରେ ୨୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା
ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩, ୨୦୦୮ ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ସିରିଏଲ୍‌ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା, ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୧୩୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ, ଏହି ବିଷ୍ପୋରଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଏହା ପଛରେ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯, ୨୦୦୮ ରେ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସ୍ପେଶାଲ ସେଲକୁ ରିପୋର୍ଟ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଆରିଜ ଖାନ, ଆତିଫ ଆମିନ, ମହମ୍ମଦ ସାଜିଦ, ମହମ୍ମଦ ସୈଫ ଏବଂ ଶାହାଜାଦ ଅହମ୍ମଦ ବାଟଲା ହାଉସର ଅନେକ ଆତଙ୍କବାଦୀ L-18 ଫ୍ଲାଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ମୋହନ ଚାନ୍ଦ ଶର୍ମା ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ସହିତ ପହଁଚିଥିଲେ, ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳିବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ମୋହନ ଚାନ୍ଦ ଶର୍ମା ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.