Home ଓଡ଼ିଶା ୨୦୦୫ ପୂର୍ବରୁ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇବାକୁ ଝିଅ ହକଦାର: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

୨୦୦୫ ପୂର୍ବରୁ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇବାକୁ ଝିଅ ହକଦାର: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

441

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୧-୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂଶୋଧିତ ହିନ୍ଦୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ସମାନ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର ପାଇବାକୁ ହକଦାର। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୫ ଲାଗୁ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପିତାମାତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପିତାମାତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଝିଅର ଅଧିକାର ରହିବ।

ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ (ସଂଶୋଧନ) ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୫ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପୂର୍ବରୁ କୋପାର୍ସନରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଝିଅ ସମାନ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର ପାଇବାକୁ ହକଦାର।

ଆଇନର ବିବାଦୀୟ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ କରି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅରୁଣ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ଅବିଭାଜିତ ପରିବାର (HUF) ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇବା ସପକ୍ଷରେ କହିଛନ୍ତି।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯, ୨୦୦୫ ରେ ୧୯୫୬ ର ହିନ୍ଦୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ଅଧିନିୟମରେ ହୋଇଥିଲା ସଂଶୋଧନ। ଏହାର ସଂଶୋଧନ ପରେ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳାଙ୍କୁ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ସମାନ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର ମିଳିବ ବୋଲି ରାୟ ଦେଇଥିଲେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ନିୟମ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଥିବା ଅଧିକାରକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ହିନ୍ଦୁ ମହିଳାଙ୍କର ସମାନ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର ରହିନଥିଲା।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମହିଳାମାନେ କେବଳ ମିଳିତ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରରୁ ରୋଜଗାର ମାଗିପାରନ୍ତି। ଏହି ସଂଶୋଧନ ପାସ ହେବା ପରେ ବଳବତ୍ତର ଥିବା ଏକମାତ୍ର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେଉଛି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦, ୨୦୦୪ ପୂର୍ବରୁ ବିଲ୍ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପତ୍ତି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କିମ୍ବା ବିଭାଜିତ ହୋଇଥିଲେ ମହିଳାମାନେ ଅଂଶ ମାଗି ପାରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଡିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.