Home Coronavirus Outbreak COVID-19 : ଆପଣଙ୍କ କୁକୁର କିମ୍ବା ବିଲେଇ କରୋନାଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି କି? ପଢ଼ନ୍ତୁ ଏହି...

COVID-19 : ଆପଣଙ୍କ କୁକୁର କିମ୍ବା ବିଲେଇ କରୋନାଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି କି? ପଢ଼ନ୍ତୁ ଏହି ଖବର

2016

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୯-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ହଂକଂର ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପୋମେରାନିଆନ୍ COVID-19 ଟେଷ୍ଟ ରେ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଛି। ଗୃହପାଳିତ କୁକୁରର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ କୁକୁରର ମାଲିକ COVID-19 ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିଲା। ଏହାପରେ ହଂକଂରେ ଥିବା କୃଷି, ମତ୍ସ୍ୟ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଭାଗ (ଏଫସିଡି) ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ବାରମ୍ବାର ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କୁକୁର ପାଖରେ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସ୍ତର ନିମ୍ନ ଥିଲା। ସେହି କୁକୁରକୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଘରକୁ ଫେରିବାର ତିନି ଦିନ ପରେ ତାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ଗୋଟିଏ ଘରେ ରହୁଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ କୁକୁର, କିନ୍ତୁ କ୍ୱାଣ୍ଟିନ୍ ସମୟରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନେଗେଟିଭ୍ ଥିଲା।

ଏହା ମାନବ-ପଶୁ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ହୋଇପାରେ।

ଏକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ବଲିଉଡ ସେଲିବ୍ରିଟି ନିଜ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏ ନେଇ ଏପରି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ପରିତ୍ୟାଗ ନକରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଟୁଇଙ୍କଲ ଖାନ୍ନା ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଏପରି ଲେଖିଛନ୍ତି, ପଢ଼ନ୍ତୁ “କୁକୁର ଏବଂ ବିଲେଇମାନେ କୋଭିଡ -୧୯ ରେ ପାସ୍ କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ! ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ପୋଷ୍ଟ ଏବଂ ସନ୍ଦେହଜନକ ସୂତ୍ର ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରୁଛନ୍ତି!

https://www.instagram.com/p/B9_BlMVDELC/?utm_source=ig_web_copy_link

ଜନ୍ ଆବ୍ରାହାମ ଏକ ଖବରକାଗଜ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲର ଫଟୋ ସେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି, “ପଶୁମାନେ କୋଭିଡ ୧୯ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଦୟାକରି ଭୁଲ ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

https://www.instagram.com/p/B98c8KdFLrS/?utm_source=ig_web_copy_link

ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କଠାରୁ COVID-19 ସଂକ୍ରମିତ ହେବେ କି ?
ନା, ହେବେ ନାହିଁ। ଏପରିକି WHO ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିଛି। ଅବଶ୍ୟ, ସାଧାରଣ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ତୁମ ପୋଷାକୁକୁରକୁ ଧରିବା ପରେ ହାତ ଧୋଇବାକୁ ସଂଗଠନ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସୂଚନା ଜାରି କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖାଥିଲା: “ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଯେ ପ୍ରାଣୀ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଯେପରିକି କୁକୁର କିମ୍ବା ବିଲେଇ ନୋଭେଲ କରୋନାଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି”।
WHO ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି: ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ସଂମ୍ପର୍କ ପରେ ସାବୁନ୍ ଏବଂ ପାଣିରେ ହାତ ଧୋଇବା ସର୍ବଦା ଏକ ଉତ୍ତମ ବିଚାର। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସାଧାରଣ ଭୂତାଣୁ ଯେପରିକି ଇ.କୋଲି ଏବଂ ସଲମାନେଲା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଯାହା ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଏବଂ ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଏ।”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.